Sony ve Apollo, Paramount için 26 milyar dolar nakit teklif etti

Sony Pictures Entertainment’ın Paramount için teklifi sunmayı planladığı yönündeki söylentilerin ardından anlaşmaya dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.

The Wall Street Journal, eğlence devinin yatırım şirketi Apollo ile ortaklaşa 26 milyar dolar nakit teklifi sunduğunu bildirdi. New York Times da WSJ’nin raporunu doğruladı.

Kaynaklara göre Sony ve Apollo, Paramount’u satın almak için ortak bir teklifte bulundu. Kabul edildiği takdirde Sony şirkette çoğunluk, Apollo ise azınlık hissesine sahip olacak.

Borç üstlenimini de içerecek ve müzakereye açık olan teklif, gerçekleşmesi halinde şirketin mevcut 22 milyar dolarlık işletme değerinin üzerinde bir anlaşma olacak.

Paramount Global’in hisseleri, Apollo ve Sony Entertainment’ın teklif haberi üzerine %13 arttı ve Perşembe günü hisse başına 13.86 dolardan kapandı.

Paramount Pictures, medya, sinema, dizi

Sony aradaki pürüzlere rağmen Paramount’tan vazgeçmiyor

Paramount şu anda Skydance Media ile özel görüşmelerde bulunuyor. Daha önce de bildirildiği gibi, şirketin kendi içinde Skydance ile olası bir birleşmeye karşı tepkiler vardı.

Öte yandan tam Sony için kapı açık kalmış gibi göründüğü sırada, Skydance anlaşmasının en büyük karşıtı olan Paramount CEO’su Bob Bakish bu hafta başında istifa etti. Ancak bunların hiçbiri ikiliyi bağlayıcı olmayan bir ilgi beyanı sunmaktan alıkoymadı.

Sony’nin Paramount Pictures ile birleşmesi halinde muhtemelen toplu işten çıkarmalar olacak. Disney’in 20th Century’yi devralmasının ardından büyük Hollywood stüdyolarının sayısı beşten dörde düşecek.

1990 yılında bir diğer sinema devi Columbia Pictures’ı da 3.5 milyar dolara satın alan Sony, geniş ölçekli doğrudan tüketiciye yayın yapmayan sektördeki en büyük stüdyo işletmecisi olacak.

Paramount oyun tarafında Sonic film serisinin yanı sıra Knuckles ve Halo dizileriyle karşımıza çıktı. Anlaşmaya dair bir gelişme olursa sizlerle paylaşacağız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.