Bend Studio’nun kurucu ortağı Michael Berlyn hayatını kaybetti

Bend Studio kurucu ortağı ve eski oyun geliştiricisi Michael Berlyn, 73 yaşında hayata veda etti. Geliştirici, birkaç yıldır kanserle savaşıyordu.

Berlyn, Sony tarafından satın alındıktan sonra Bend Studio adını alan Eidetic’i kurmadan önce sektörde uzun bir zaman geçirdi. 1980’lerin ortalarında Brainwave Creations’ı kurdu.

Orada Rebecca Heineman ve eşi Muffy McClung Berlyn ile birlikte Tass Times in Tonetown’ı yaptı. Ardından 1992 yılında oyun ve yazılım geliştiricisi Marc Blank ile birlikte Eidetic’i kurdu.

Syphon Filter

Stüdyoda Busby the Bobcat’i yarattı ve ilk PlayStation oyunları Busby 3D, 1996’da çıktı. Eidetic daha sonra Syphon Filter oyunları yapmakla görevlendirildi ve Berlyn sektörden ayrıldı.

2005 yılında Game Developer‘a konuşan Berlyn, Metal Gear Solid’ten ilham alan Syphon Filter’ın doğasından hoşlanmadığı için şirketten ayrıldığını açıkladı.

Eidetic, 2000 yılında Sony Computer Entertainment tarafından satın alındı ve ismi Bend Studio olarak değiştirildi. Geliştirici günümüzde hâlâ PlayStation Studios bünyesi altında çalışıyor.

Berlyn’in ölümü, oyun sektörün tecrübeli isimlerini derinden sarstı. Eski Bend Studio çalışanı John Garvin, Twitter‘dan yaptığı paylaşımda eski dostuna böyle veda etti:

“Mike Berlyn’in bugün vefat ettiğini duymak üzücü. O bir video oyunu öncüsüydü ve Bend Studio’ya dönüşecek olan stüdyonun kurucularından biriydi. Her zaman çok eğlenceli, komik, düşünceli, zeki ve harika bir insandı. Huzur içinde yat Mike.”

3D Realms ve Apogee’nin kurucu ortağı George Broussard, 80’lerde Berlyn’in Infocom macera oyunları üzerine yaptığı çalışmalardan etkilendiğini ve çalışmalarının PC oyunlarının gelişimine yardımcı olduğunu yazdı:

“Huzur içinde yat Michael Berlyn. Mike’ın 80’lerin başında Infocom macera oyunları üzerindeki çalışması, genç bir oyun geliştiricisi olarak benim için şaşırtıcı ve ilham vericiydi. Infocom’dan sonra epeyce oyun üzerinde çalıştı ve öncü bilgisayar oyunlarına yardımcı oldu.”

Berlyn ile çalışma fırsatı yakalayan bir diğer isim Rebecca Heineman, “Bugün Mike Berlyn’in vefat ettiğini öğrendim. Tonetown’da Tass Times’da birlikte çalıştık. Onu içtenlikle özleyeceğim.” dedi.

Michael Berlyn oyun dünyasının temelini atan eski geliştiriciler arasında önemli bir figür. Onlar dünyadan ayrıldıkça bayrağı yeni yetenekler devralıyor…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.