Call of Duty: Modern Warfare 3 yalnızca 16 ayda geliştirilmiş

Call of Duty: Modern Warfare 3 çok kısa süren hikayesiyle eleştirilerin odağına oturmuştu. Geliştiriciler oyunun aceleye getirildiğini öne sürüyor.

Bloomberg‘e konuşan mevcut ve eski Call of Duty geliştiricileri, hikaye modunun (campaign) yaklaşık 16 ayda tamamlandığı aceleci bir geliştirme döngüsü geçirdiklerini belirtti.

Geliştiriciler, projenin ilk olarak geçen yılki Modern Warfare 2 ile aynı zaman çizgisinde ve Meksika’da geçen bir genişleme başlatıldığını söyledi.

Ancak Activision yöneticilerinin daha sonra projeyi yeniden başlattığı ve Sledgehammer Games’ten serinin dünyayı dolaşan temasına uygun tam sürüm bir devam oyunu istediği iddia edildi.

Call of Duty, Modern Warfare 3, oynanış

Modern Warfare 3 geliştiricileri yine fazla mesaiden şikayet etti

Bazı geliştiriciler, oyunu bitirmek için geceleri ve hafta sonları çalışmak zorunda kaldıklarını ve stüdyonun bir önceki oyunu Call of Duty: Vanguard’dan sonra bu tür bir sıkıntının bir daha yaşanmayacağına dair kendilerine söz vermesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

Ayrıca orijinal Call of Duty geliştiricisi ve Modern Warfare serisinin yaratıcısı Infinity Ward’dan içerik onayı almak zorunda kalmalarının sürecin verimsiz olmasına ve bazen önemli, istenmeyen değişikliklerin yapılmasına neden olduğunu belirttiler.

Bir Activision sözcüsü, Modern Warfare 3’ün başlangıçta genişleme olarak planlandığını yalanladı ve projenin başından itibaren premium oyun olarak tasarlandığını iddia etti.

Sledgehammer başkanı Aaron Halon da bazı geliştiricilerin oyunun Modern Warfare 2’nin yeni bir tür doğrudan devamı olması, silahların ve kozmetiklerin taşınabilmesi nedeniyle oyunun genişleme paketi olduğuna inandıklarını söyledi.

https://twitter.com/SHGames/status/1722737463716913608?s=20

Halon, stüdyonun resmi hesabından yaptığı açıklamada, “Modern Warfare 3’e öncülük eden ekip olmaktan gurur duyuyoruz. Yıllar süren bu vizyonu gerçekleştirmek için çok çalıştık. Aksi söylenen herhangi bir şey kesinlikle doğru değildir. Bu bizim oyunumuz ve hepinizle çevrimiçi oynamak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Modern Warfare 3, hikayesinin çok kısa olması ve serinin havasını yansıtmaması nedeniyle erken erişim döneminden itibaren eleştirmenler ve oyuncular tarafından iyi karşılanmadı.

Call of Duty: Modern Warfare 3, Metacritic‘te 31 inceleme üzerinden sadece 53 puan alabildi. Kullanıcı puanı ise 10 üzerinden 1.5 dolaylarında sürünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.