Epic Games yaklaşık 870 çalışanını işten çıkarıyor

Epic Games, iş gücünün yaklaşık %16’sını, yani yaklaşık 870 kişiyi işten çıkaracağını doğruladı. Oyun sektöründe küçülme devam ediyor.

Epic’in ses platformu Bandcamp ve dijital medya kolu SuperAwesome’ı elden çıkarmasıyla 250 kişi ayrılacak. Fall Guys geliştiricisi Mediatonic de karardan etkilendi.

Oyun devi bundan sonrasında Fortnite ekosistemini büyütmeye odaklanacaklarını ve maliyetleri karşılamak için işten çıkarmaların gerekli olduğunu savundu.

Fortnite, Epic Games

Şirketin kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, Epic’in resmi sitesinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir süredir kazandığımızdan çok daha fazla para harcıyoruz, Epic’in bir sonraki evrimine yatırım yapıyoruz ve Fortnite’ı yaratıcılar için meta evreninden ilham alan bir ekosistem olarak büyütüyoruz. Bu geçişi işten çıkarmalar olmadan atlatabileceğimiz konusunda uzun zamandır iyimserdim, ancak geriye dönüp baktığımda bunun gerçekçi olmadığını görüyorum.

Fortnite yeniden büyümeye başlarken, büyüme esas olarak önemli gelir paylaşımına sahip üretici içeriğinden kaynaklanıyor ve Fortnite Battle Royale’in yükselişe geçip genişlememizi finanse etmeye başladığında sahip olduğumuzdan daha düşük marjlı bir iş. İçerik üreticisi ekosisteminin başarısı büyük bir başarı ancak ekonomimizde büyük bir yapısal değişiklik anlamına geliyor.”

Sweeney, işten çıkarmaların yaklaşık üçte ikisinin ana geliştirme dışındaki ekipleri kapsadığını ve maliyetleri düşürmek için çaba sarf ettiklerini ekledi.

Fall Guys

Epic iddiaları reddetti: Fall Guys geliştiricisi Mediatonic kapatılmıyor

Epic Games’in duyurusunun ardından Fall Guys geliştiricisi Mediatonic’in tamamen kapatılacağına dair söylentiler başladı.

Şirket, söylentilerin yanlış olduğuna dair bir açıklama yayınladı ancak geliştiricinin bugünkü yapılanma hamlesinden ağır bir şekilde etkilendiği açık.

İşten çıkarmalardan etkilenen birçok çalışan, sosyal medyadan hayal kırıklıklarını dile getirdi. Fall Guys seviye tasarımcıları, video editörleri, video yapımcıları ve sanatçılar ayrılmak zorunda kaldı.

Murder By Numbers yönetmeni Ed Fear da görevden ayrılanlar arasındaydı. Fear, duyurunun ardından Mediatonic’in harflerinin “Decimation” (katliam) kelimesine çevrildiği bir paylaşım yaptı.

Epic, etkilenen geliştiricilere 6 aylık kıdem tazminatı ve 6 aylık sağlık yardımı veriyor. Ek olarak hisse senedi opsiyonu hakedişini hızlandırıyor ve insanlara opsiyonlarını kullanmaları için iki yıl daha veriyor. ABD’deki geliştiriciler, kazanılmamış kar paylarını 401 bin dolardan alabiliyor.

Bu yıl Blizzard, Unity, Relic, Amazon Games, Ubisoft, Take-Two, Striking Distance ve daha fazla oyun şirketinde işten çıkarmalar yaşandı…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.