Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasına İngiltere’den engel

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), çetin geçen soruşturma sürecinin ardından Microsoft – Activision anlaşmasını engelleme kararı aldı.

Aylarca süren soruşturmanın ardından kurum, 69 milyar dolarlık anlaşmayla ilgili nihai raporunu yayınladı. Karar, Microsoft’un mücadelesinde önüne çıkan şimdiye kadarki en önemli karar.

Anlaşmanın hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve İngiliz oyuncular için önümüzdeki yıllarda daha az yeniliğe ve daha az seçeneğe yol açacağı endişesiyle engellediği belirtildi.

Birleşik Krallık tarafında alınan karar, AB ve ABD ile birlikte anlaşmanın kaderine karar vermede en etkili olanlardan biri olarak görülüyordu.

Activision Blizzard

Microsoft ve Activision karardan memnun değil

Microsoft, CMA’nın kararına itiraz edeceğini onayladı. Şirketin başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada, karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını temyize gideceklerini belirtti.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick ayrı bir açıklamada, kararın bu anlaşmayla ilgili son söz olmaktan uzak olduğu konusunda ısrar etti.

CMA, nihai kararının Microsoft’un savunmasında önerdiği çözümün bulut oyun sektöründeki endişeleri etkili bir şekilde giderememesi nedeniyle geldiğini söyledi:

“Bulut oyunları, yeniliği ve seçimi yönlendirmek için özgür, rekabetçi bir pazara ihtiyaç duyar. Bu en iyi, bulut oyunlarındaki mevcut rekabet dinamiklerinin işini yapmaya devam etmesine izin vererek elde edilir.”

Yine de analistler, Microsoft tarafından yapılacak itirazın başarılı geçeceğine ve verilen kararın her şeyin sonu olmadığına işaret ediyor. Şirket işi temyizde bitirebilir.

Şimdilik Xbox tarafına kötü haber gelse de sektör genel olarak temyiz sürecine iyimser bakıyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.