Microsoft, İsveç’te Xbox Series X|S fiyatlarını artırdı

Xbox Series X ve Series S konsollarının fiyatlarına İsveç’te zam geldi. Microsoft, iki yılın ardından konsolların fiyatını yükseltme kararı aldı.

Ülkede Xbox Series X fiyatı, 5.695 SEK’ten (550 dolar) 6.195 SEK’e (599 dolar) yükseldi. Xbox Series S fiyatı ise 3.595 SEK’ten (347 dolar) 3.894 SEK’e (376 dolar) yükseldi.

Microsoft, Ocak ayında Japonya’da da fiyatları artırmıştı. Şirket o zaman bölgeler arasında tutarlılığı korumak için yerel fiyatlandırmanın etkisini düzenli olarak değerlendirdiklerini öne sürmüştü.

PS5, Xbox Series X, kontrol cihazlari

Sony, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında küresel ekonomik ortam ve artan maliyetler nedeniyle birçok bölgede PS5 fiyatlarına zam yapmıştı.

Xbox kanadı, her ne kadar fiyat artışlarına direneceklerini söylese de, sözünden çabuk döndü. Yavaş yavaş diğer bölgelerde de fiyatlar artacak gibi görünüyor.

Japonya merkezli analiz şirketi Kantan Games’in kurucusu Dr. Serkan Toto’ya göre oyun, donanım ve abonelik fiyatlarının 2023’te daha da artması bekleniyor.

Dr. Toto, geliştirme ve üretim maliyetlerindeki devam eden artışın sektörü etkilemeye devam edeceğini belirtti. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Xbox

Xbox Series X ülkemizde yaklaşık 18 bin TL’ye satılıyor. Series S ise 10.199 TL fiyat etiketine sahip. Olası bir artış zaten yüksek olan fiyatları çok daha erişilmez bir noktaya çekebilir…

Öte yandan abonelik hizmetlerine de zam gelebileceği sıkça konuşuluyor. Microsoft, hizmet modelinin oyun satışlarını mahvettiğini düşünüyor.

Birçok sektörde olduğu gibi oyun geliştiricileri ve donanım üreticileri de zor zamanlar geçiriyor. Umuyoruz ki, oyun oynamak lüks olmaktan çıkar…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.