Microsoft’a göre PS6 ve yeni nesil Xbox, 2028 yılında gelecek

Microsoft, Activision Blizzard anlaşmasının soruşturulduğu davada PS6 ve yeni nesil Xbox konsolu için beklediği tarihi açıkladı.

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Microsoft ve Activision Blizzard’a karşı açtığı davanın mahkeme belgelerinde bir sonraki neslin ne zaman başlayacağı ortaya çıktı.

PS6

Microsoft’a göre, PS6 ve yeni nesil Xbox konsolları 2028 yılında çıkacak. Şirket, bu tarihi Sony’nin imzalamayı reddettiği 10 yıllık Call of Duty anlaşmasından bahsederken verdi:

“Microsoft’un Sony’ye olan taahhüdünün süresi, anlaşmanın tamamlanmasının ardından geçerli olmak üzere 10 yıllık bir dönemdir. Bu dönem her halükarda yeni nesil konsolların beklenen başlangıç döneminin (2028) ötesine geçecektir. Bu nedenle, Call of Duty, anlaşma süresi içinde piyasaya sürülmesi durumunda sonraki PlayStation konsollarında yayınlanacak.”

Sony sunulan tekliften memnun değil. Şirket, vaadin yetersiz olduğunu ve Microsoft’un kasıtlı olarak PS5’te daha kötü bir Call of Duty sürümü yayınlayabileceğini öne sürdü.

Sony, PS6, Dualsense

PS6 için 2028 tarihi daha önce de ortaya atılmıştı

Daha önce Insider Gaming’ten Tom Henderson da PS6’nın en erken 2028’de piyasaya sürüleceğini ve öncesinin pek olası olmadığını bildirmişti.

Sırada PS5 Pro konsolunun olduğu düşünülürse, PS6’ya biçilen tarih makul görünüyor. Yine de önümüzde uzun yıllar var ve konuşmak için henüz erken.

Bu arada yükseltilmiş PS5 modelinin geliştirme aşamasında olduğu ve 2024’ün sonlarında piyasaya sürülebileceği iddia ediliyor. Mevcut konsolların durumu göz önüne alınırsa, PS4 Pro gibi nesil ortası bir hamle şart…

PS6 hakkında daha fazlası açığa çıktığında sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.