PlayStation 5 satışları, 50 milyon barajını aştı

PlayStation 5 satışları, yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Sony bugün yaptığı açıklamada, konsolun satış rakamlarını güncelledi.

2020 sonlarında piyasaya sürülen PS5, dünya çapında 50 milyon adet sattı. Konsol devi, 30 Eylül’de sona eren ikinci çeyrekte yaklaşık 46.6 milyon konsol sattığını duyurmuştu.

Rakamlar, PS5 satışlarının daha iki ay olmadan yaklaşık 3.4 milyon adet arttığını gösteriyor. Daha da geriye gidecek olursak, Temmuz ayında 40 milyon dolaylarında satıldığı bildirilmişti.

PlayStation 5, PS5, PlayStation 4, PS4

PlayStation 5, satış hızında PS4’ü yakalamak üzere

PS4, 50 milyon satışa piyasaya sürüldükten 160 hafta sonra ulaştı. Önceki nesil konsol, bu önemli dönüm noktasına PS5’ten bir hafta daha hızlı ulaştı.

Elbette, pandemi döneminin PlayStation 5 satışları üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. Tedarik sorunları nedeniyle baş gösteren stok kıtlığı, iki yılı aşkın bir süre boyunca satışların ivmelenmesini engelledi.

Emeklilik planını açıklayan Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, yapılan basın açıklamasında, PS5 satışlarının geldiği noktaya dair şunları söyledi:

“PS5 satışlarında bu dönüm noktasına ulaşmak, küresel PlayStation topluluğunun sarsılmaz desteğinin ve PlayStation Studios’un yetenekli geliştiricileri ile ortaklarımızın yarattığı inanılmaz deneyimlere olan tutkularının bir kanıtıdır. Şu ana kadar PS5 yolculuğuna katılan tüm oyuncularımıza minnettarız ve lansmandan bu yana tam bir PS5 konsolu kapasitesine sahip olduğumuz ilk tatil sezonu olmasından dolayı heyecan duyuyoruz; böylece isteyen herkes bir tane alabilir.”

Sony, Mart 2024’te sona eren mevcut mali yılda 25 milyon PlayStation 5 satmayı hedefliyor. Bu hedef gerçekleşirse, orijinal PlayStation’ın 12 aylık bir süre içinde 22.6 milyon adet sattığı 25 yıllık rekor kırılmış olacak.

PlayStation 5 hakkındaki tüm haberleri, duyuruları ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz. PS5 konsolunuz varsa, 50 milyon satışı onu çalıştırarak kutlayabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.