Bir YouTuber, DualSense için tek elle oyun oynamayı sağlayan bir eklenti geliştirdi

Sony, PS5 piyasaya sürülmeden önce konsolun erişilebilirlik özellikleriyle övünüyordu. Ancak konsol, ekran okuyucu, sohbeti yazıya dönüştürme ve altyazı seçenekleri gibi özellikle gelse de, DualSense kontrol cihazını kullanamayan oyuncular için kolaylıklar sunmadı.

Akaki Kuumeri adlı bir YouTuber, DualSense kontrol cihazına bağlanan ve oyun kolunu tek elle kullanmaya olanak tanıyan bir eklenti geliştirdi. 3D yazıcıda üretilen aksesuarın altında bir lastik ayak var ve oyunlarda hareket etmeyi sağlayan sol analog çubuğa bağlanıyor.

Kuumeri’nin eklentiyi denediği video, Rocket League oynadığı ve arabayı, lastik ayak aracılığıyla analog çubuğu hareket ettirerek sürdüğü görüntülerle açılıyor. Ardından aksesuarla ilgili teknik bilgiler veriyor ve GTA 5 oynuyor.

Tek elle kullanılabilen DualSense

Oyuncular, eklentinin tutucu lastik ayağının sabit bir yüzey üzerinde olması koşuluyla hareket ettirerek DualSense kolunun sol analoğunu kontrol edebilir. Aynı zamanda hareket ederken kolun sağ tarafındaki tüm düğmelere erişebilir. Ancak DualSense’in sol tarafındaki diğer düğmelere gelirsek, işler biraz daha karmaşık.

R1 ve R2 düğmelerinin yanına yerleştirilen iki adet tetik, L1 ve L2 düğmelerine basabilmeyi sağlıyor. Öte yandan D-pad daha farklı bir çözüme sahip. Kuumeri, bu düğmelere erişmek için kontrol cihazının sağ tarafına erişmesini sağlayan alyan anahtarı şeklinde çubuklar kullanıyor. Eklenti aynı şekilde sol elle oynamak için ters olarak da kullanabiliyor.

Eklenti biraz karışık görünse de, özellikle bir elinde engel olan oyuncuların PS5 konsolunda DualSense ile oyun oynamasını sağlayabilir. Erişilebilirlik günümüzde önemli bir konu ve artık herkes için oyun görüşü benimsenmeli. Bu aksesuarları denemek isteyenler, Kuumeri’nin yüklediği tasarım dosyalarını Prusaprinters‘tan indirebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.