Sony, PS Plus fiyatlarını artırma kararının arkasında duruyor

Sony, geçtiğimiz ay PS Plus fiyatlarını büyük oranda artırarak eleştiri toplamıştı. Konsol devi verdiği karardan pişman değil.

PS Plus Essential, Extra ve Premium (Deluxe) fiyatları, zamla birlikte önemli bir sıçrama yaptı. Hatta yapılan artış ülkemizde %500’e varan oranlarda yansıdı.

Sony Interactive Entertainment’ın kıdemli başkan yardımcısı ve küresel pazarlama başkanı Eric Lempel’den, Barron’s ile yaptığı bir röportajda fiyat artışlarını açıklaması istendi.

Lempel, oyunculardan gelen sert eleştirilere rağmen şirketin mevcut piyasa koşullarında bu keskin fiyat artışını haklı gördüğünü ortaya koydu:

“PlayStation Plus’ı harika bir hale getirmek istiyoruz. Geçen yıl yenilememiz ve katman sistemini tanıtmamızla birlikte birçok tüketici PlayStation 5’in çok fazla değer taşıdığını fark etti.

Dünyadaki hemen hemen her şey gibi biz de fiyatlarımıza bakmalı ve piyasa koşullarına uyum sağlamalıyız. Şunu söylemekten mutluyum ki, diğer birçok abonelik hizmetinin aksine, dünyanın %85’i için PlayStation Plus fiyatlandırmasına uzun yıllardan beri dokunmadık. Yani ilk defa o konuda bir şey yaptık.”

Xbox Game Pass, Microsoft, abonelik

PS Plus, Xbox Game Pass ilk gün rekabetine girmiyor

Lempel’e, Sony’nin Xbox Games Pass gibi birinci parti oyunlarını ilk günden PS Plus hizmetine ekleme fikri hakkındaki düşünceleri de soruldu:

“Bu, oyun türü ve oyunların kalitesi açısından hizmette ne alacağınıza bağlıdır. Rekabetin ne yaptığı hakkında yorum yapamam. Ancak bizim açımızdan, PlayStation Plus’ın diğer özellikleri ve hizmetlerinin yanı sıra harika bir oyun kataloğu da sunduğumuzu düşünüyoruz. Ayrıca, ne yapmak istediğinize bağlı olarak, istediğiniz kadar çok veya az etkileşim kurabileceğiniz üç kademeli seçenekler sunuyoruz.”

Yönetici, Ekstra ve Premium katmanların daha yüksek fiyat etiketlerine rağmen oyuncular arasında daha popüler olduğunu yineledi ve sistemi yenilemenin iyi yankı uyandırdığı savundu.

Sony, PS Plus planlarından ve sunduklarından tatmin olmuş durumda. Kütüphaneye diyecek yok ancak Xbox daha cesur adımlarla gözleri üstüne çekmeyi başarıyor.

PS Plus planlarının sunduğu ayrıcalıklar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.