Sony, yapay zeka destekli otomatik oyun oynatma özelliğini patentledi

Sony, yapay zeka destekli yeni bir sistemi patenledi. Özellik, oyuncuların tekrarlanan veya zor oyun bölümlerini atlamalarına olanak tanımayı amaçlıyor.

Patent, ulaşılması zahmetli kupaların kilidini açmak isteyenler için ideal gibi görünüyor. Buna dayanarak yapay zekanın bölümleri otomatik olarak oynamasını sağlayan bir sistemi tarif ediyor.

Açıklamaya göre otomatik oyun modu, PlayStation Network (PSN) gibi bulut tabanlı hizmetlerden bilgi alarak oyun tarzının nasıl simüle edileceğini öğrenmek için bir yapay zeka modeli kullanıyor.

diablo 4, diablo IV

Sistem, yeni teknolojinin uygulanmasına yönelik bir fikir öneriyor. Örneğin, oyunun sürekli tekrarlanan kısımlarını birkaç bölümden öğrendikten sonra oyun tarzını taklit edebiliyor.

Ayrıca öngörülen tekrarlanan içerik (AGC) olarak nitelendirilen yöntemle oyuncuya algılanan tekrarlanan oyun anları başlamadan önce seçeneği açma şansı veriliyor.

Böylece kullanıcılar, oyun oynarken istedikleri zaman Otomatik Oynatma Moduna devam edebiliyor veya belirli bir bölümü tamamlandıktan sonra bildirim alabiliyor.

Batman, Arkham City

Sony, oyuncuların tekrarlanan oyun anlarında sıkılmasını istemiyor

Sony tekrarlanan oyunların bazen daha az heyecan verici ve daha az ilgi çekici olabileceğini öne sürüyor. Konsol devi, sistem üzerindeki çalışmasındaki dayanağı şöyle açıklıyor:

“Bazı oyuncular, oyunun tekrar eden görevleri yerine getirmesinin gerekli olduğu bir bölümünde oyunu oynamayı daha az heyecan verici bulabilir. Diğerleri ise hoşlanmadıkları bir görevi içeren bir oyun bölümünü oynamakla daha az ilgilenebilirler.”

İlginç bir şekilde Sony, oyunun bazı bölümlerinin oyuncuların becerileriyle eşleşmediği bir senaryo da sunuyor ve bu durumların oyuncuların canını sıkabileceğini ekliyor.

Marvel's Spider-Man, Sony, PlayStation

Otomatik oynatmanın teorik olarak bu tür zorlu, oyuncuya yükü fazla olan oyunları oynamayı kolaylaştıracaktır. En azından tekrar eden yan göre ya da oyun sonu içeriklerini daha çekilir hale getirebilir.

Öte yandan oyuncuyu tembelleştiren ve yeteneklerini geliştirmesine engelleyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çok gerekli bir özellik olduğu söylenemez ancak yapay zekanın gelişimi ve kullanımı açısından önemli bir adım.

Elbette çalışmanın Sony tarafından patentlemesi kesin olarak gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Ancak şirketin çalışmalarına ve geleceğe yönelik planlarına dair fikir veriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.