Atari, konsollar ve PC için premium oyunlara odaklanacak

Atari, gelecekte Atari Gaming markasıyla konsollar ve PC için premium oyunlara odaklanacağını duyurdu. Şirket, bu hamleyle birlikte Afrika’daki kumarhane işinden çekilmeyi ve oynaması ücretsiz serilerinden bazılarını elden çıkarmayı planlıyor. Yani oyun devinden gelecekte AA veya AAA kalitesinde oyunlar görebiliriz.

Atari’nin strateji değişikliğine gitmesinin nedeni, günümüzde premium oyunlara yüksek değer biçilmesi ve diğer yandan ücretsiz oyun piyasasının giderek daha da rekabetçi hale gelmesi. Yayıncı, konsol ve PC platformlarında güçlü bir premium oyun serisi oluşturmak için 200 oyun ve seriden oluşan devasa kataloğunu incelemeyi planlıyor. Bu oyunların ne olabileceğine dair henüz hiçbir ipucu verilmedi. Şirket, daha önce de modern oyunlar yapmak istediğini belirtmişti ve şirket, klasik IP’lerinden bazılarını yeniden canlandırmayı planlıyor.

Atari, ücretsiz mobil oyunları gözden çıkardı

Atari VCS

Atari’nin satacağı veya durduracağı beş ücretsiz oyun; hepsi mobil platformlarda yer alan RollerCoaster Tycoon Story, Crystal Castles, Castles & Catapults, Ninja Golf ve Atari Combat: Tank Fury olacak. Yayıncı, sadık oyuncu kitlesine sahip oynaması ücretsiz oyunları desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Ayrıca şirket, Afrika’daki Atari Casino’nun doğrudan operasyonları arasından çıkacak ve yalnızca TV şovları için lisans anlaşmalarına odaklanacak. Ayrıca artık kendi TV şovlarını yapmayacak.

Atari Gaming’in CEO’su Wade J. Rosen, şirketin neden böylesine köklü bir değişikliğe gittiğini şu sözlerle açıkladı: “Herhangi bir oyun deneyimindeki amacımız, anlamlı oyunların erişilebilir ve keyifli anlar sunmasını sağlamak. Atari’nin özü ve tarihimizi geleceğimize bağlayan şey budur. Bu amaçla, premium oyunların bu tür oyun deneyimlerini ve Atari DNA’sını daha iyi temsil ettiğini düşünüyoruz. Premium oyunlara yönelik yeni odaklanmaya rağmen, pazardaki başarılı ücretsiz oyunlarımızı büyütmeye ve genişletmeye kararlıyız. Bu değişiklik, Atari’ye video oyunlarının geçmişi ve geleceği arasında köprü olma konusunda eşsiz bir fırsat verecek ve bu değişiklikleri yönlendirmeyi dört gözle bekliyorum.”

Yayıncı, Nisan ayında şirketi iki bölüme ayırdı. Atari Blockchain, kripto ve blokchain destekli oyunların olanaklarına ve NFT tarafındaki fırsatlara odaklandı. Şirket bir de Atari Hotels ile oteller inşa etmeyi planlıyor. Atari Gaming de premium oyunlara yönelerek gitgide büyüyen oyun pazarından pay almaya çalışacak. Linux tabanlı bir konsol/mini PC olan ve şirket içinde tartışmalı bir konumda yer alan Atari VCS‘in geleceğine dair kararlar merak konusu.

Atari’nin yapacağı değişiklikler, bu yılki mali durumlarını kötü etkileyeceği ve şirketin değerinin yaklaşık 5 milyon euro düşmesine neden olacağı öngörülüyor. Bununla birlikte, atılacak adımların ilerleyen yıllarda meyvesini vermesi bekleniyor. Klasik markayı heyecan verici yeni projeler ve AAA oyunlarda görmek güzel olabilir. Sevilen eski serilerin geri dönüşü de birçok oyuncuyu heyecanlandıracaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.