Call of Duty için geliştirilen anti hile sistemi Ricochet duyuruldu

Call of Duty oyunları, çevrimiçi çok oyunculu modları nedeniyle hilecilerin odağında yer alıyor. Yayıncı Activision, kendi ekipleri tarafından geliştirilen anti hile sistemi Ricochet ile sorunu çözmeyi planlıyor.

Ricochet anti hile sistemi, serinin yeni oyunu Call of Duty: Vanguard ile birlikte 5 Kasım’da kulanıma sunulacak. Ardından yılın ilerleyen zamanlarında Warzone’a gelecek olan Pasifik güncellemesiyle battle royale oyuncularını korumaya başlayacak.

Ricochet, adil olmayan oyunla mücadele etmeye odaklanan ve profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından desteklenen güçlü bir sistem olarak nitelendiriliyor. Activision’a göre anti hile sistemi, sunucu tarafındaki mantıksal analizleri ve hile yapanları belirleyen araçları kullanan çok yönlü bir yaklaşım olarak gelecek.

Ricochet, PC’deki hilecilere karşı daha sıkı önlemler getirecek

Call of Duty: Vanguard

Ricochet anti hile sistemiyle gelen sunucu tarafındaki geliştirmeler, sistemin başka bir parçası tarafından daha destekleniyor. PC oyuncuları için oyunun kodunu değiştirmeye çalışabilecek tüm uygulamaları izleyerek adil oynamalarını sağlayacak çekirdek (kernel) düzeyinde yeni bir sürücü.

Bu sürücü, tamamen Call of Duty serisi için özel olarak geliştirildi ve ilk olarak Warzone’un Pasifik güncellemesiyle gelecek. Vanguard’a ise daha sonraki bir tarihte dahil olacak. Activision, sürücünün özellikle PC tarafındaki hilecileri önlemek için geliştirildiğini ve PC oyuncularına karşı oynayan konsol oyuncularına fayda sağlayacağını belirtiyor.

Çekirdek düzeyindeki sürücü, yalnızca PC’de Warzone oynarken çalışacak ve oyun kapatıldığında kapanacak. Call of Duty: Warzone ile etkileşime giren yazılım ve uygulamaları izleyerek, herhangi birine haksız avantaj sağlayacak ve diğer oyuncuların deneyimini bozacak herhangi bir değişiklik yapılmadığını sürekli denetleyecek. Sistem, çok çeşitli PC’lerde performans ve kararlılık için test edildi ve denemeler devam edecek.

Ricochet, Call of Duty: Warzone için gereklilik olacak

Call of Duty Warzone

Son olarak sürücü, Call of Duty: Warzone’u oynamak için gerekli olacak ve oyuncunun herhangi bir işlem yapması gerekmeden Pasifik güncellemesinin bir parçası olarak otomatik olarak yüklenecek. Warzone’un oyun dosyalarına bağlı olduğundan dolayı ancak Warzone tamamen kaldırılarak kaldırılabilecek. Oyun yeniden yüklendiğinde çekirdek düzeyindeki sürücüyü de içerecek.

Richochet, şüpheli davranışları öğrenmek ve hilecilerin bir adım önünde olmak için geri bildirim ve oyuncu raporlama sisteminin yanı sıra makine öğrenimi sayesinde sürekli gelişen bir sistem olacak şekilde tasarlandı. Sistem, sunucu tarafındaki önlemler, çekirdek düzeyinde sürücü, oyuncu raporlamaları, profesyonel bir ekip tarafından çalıştırılması ve sürekli gelişim göstermesiyle diğer yazılımlardan daha etkili olabilir.

Ricochet Anti-Cheat, şimdilik sadece Call of Duty: Vanguard ve Warzone’a gelecek gibi görünüyor. Öte yandan sistem, Warzone entegrasyonlarıyla gelecekteki tüm Call of Duty oyunlarının bir parçası olacacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.