Call of Duty: Vanguard’ın DualSense desteği detaylandırıldı

Sledgehammer Games, Call of Duty: Vanguard silahlarının PS5 konsolunda DualSense ile nasıl sürükleyici bir deneyim sunacağını detaylandırdı. Kontrol cihazının uyarlanabilir tetikleri sayesinde silahlara takılan eklentiler farklı hissiyatlar sağlayacak.

Sledgehammer Baş Mühendisi Chris Fowler, geliştiricinin Call of Duty: Vanguard’ın DualSense’i desteğini PlayStation Blog’da açıkladı. Geçtiğimiz yılın oyunu Black Ops Cold War, PS5 sürümünde farklı silahlarda farklı tetikleme hisleri verse de, Vanguard, bu çeşitliliği bir adım daha ileriye taşıyacak gibi görünüyor.

Call of Duty: Vanguard’da silahın türüne göre tetiği çekmenin dört aşaması olacak. Oyuncu tetiğe basmaya başladığında tetiğin mesafe katederek algılamaya başlaması (take-up), doğru miktarda basınç uygulandığında atışın yapılacağı nokta (break), ateşleme noktasından sonra tetiğin ne kadar uzağa çekildiği (over-travel) ve son olarak, otomatik ateşlemeyi durduran ve sıfırlayan (trigger reset) nokta.

Call of Duty: Vanguard

DualSense kontrol cihazının tetikte ağırlık hissi oluşturarak değişken derecelerde geri bildirim uygulaması, “break” aşamasında olacak. Bu geri bildirim, farklı silahlar için farklı şekilde uygulanacak ve her biri için daha doğru bir tetik direnci yaratacak. Örneğin, bir tabancanın tetiği, taarruz tüfeğinden daha kolay çekilecek.

Silahların yanı sıra belirli silah eklentileri de tetik hissini de değiştirecek ve kullanıma farklı bir unsur daha ekleyecek. Call of Duty: Vanguard oynarken, silah hissinde çeşitlilik bulacak ve silahını kişiselleştirirken yeni değişkenler keşfedeceksiniz. Uyarlanabilir Tetikleri kullanmamayı tercih ederseniz, Vanguard’ın seçenekler menüsünden kapatabileceksiniz.

Ayrıca DualSense’in Dokunsal Geri Bildirim özelliği sayesinde, savaş sırasında etrafınızda olup bitenleri algılayabileceksiniz. Siperinize gelen düşman mermileriyle uçuşan enkaz, üstünüzden geçen uçak ve diğer birçok çevresel etmeni, kontrol cihazından gelen titreşimlerle adeta hissedeceksiniz.

Call of Duty: Vanguard, 5 Kasım‘da PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, ve PC’ye gelecek. Serinin yeni oyunu, DualSense desteğinin yanı sıra PlayStation’a özel içerikler sunacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.