Horizon Forbidden West: Aloy’un yeni yetenekleri, silahları ve ekipmanları

Horizon: Forbidden West, Aloy’un yeni bir dünyada yeni silahlar, yetenekler ve ekipmanlarla gelişimine sahne olacak. Yeni oyun, Horizon Zero Dawn gibi açık dünyayı özgürce keşif imkanı verse de, tehlikelere karşı koymak ve seyahat etmek için daha fazla yol sunacak.

Yeni macerada Aloy’un dünyayı dolaşabileceği birçok yeni yol var. Kahramanımız artık tutunacak yerlere ihtiyaç duymadan devasa kayalıklara tırmanabilecek. Yüksek atlama mekaniği, Aloy’un yer olduğu sürece, zıplanabilir yükseklikteki herhangi bir nesnenin üzerine çıkmasına izin verecek. Duvardan atlama ve tırmanma yeteneği, daha fazla alana yerleştirilen kanca atma noktalarıyla birleştirildi.

Horizon Forbidden West, daha esnek bir oynanış sunacak

Horizon Forbidden West, Aloy

Horizon: Forbidden West, arazide daha hızlı seyahat edebilmeniz için ilk oyuna göre daha fazla mekanik binek sunacak. Ayrıca Aloy artık sadece su altında saklanmakla kalmayacak ve yüzebilecek. Guerrilla Games, oyunculara daha fazla seçenek sunmak için seviye tasarımını daha da ileri taşıdı.

Zorlukları, öngörülemeyen çözümlerle ve akıllıca yöntemlerle atlatmak için yeni hamleler veya araçlar kullanabilecek. Oyundaki bulmacalar, her zaman tek yollu bir çözüme sahip olmayacak. Geliştirici, oyuncuları yeni araçları denemeye ve eğlenmeye teşvik etmek istediğini belirtiyor. Elbette, Horizon Zero Dawn’daki deneyimden bağımsız olarak daha çeşitli zorluklar da olacak.

Horizon Forbidden West, Shieldwing

Horizon: Forbidden West’in daha özgür dünyasında yeni ekipmanlar da önemli rol oynayacak. Pullcaster, Aloy’un bileğine taktığı mekanik bir cihaz ve yüksek noktalara ulaşıp yukarıdan düşmanlara saldırmasını sağlayacak. Ayrıca ortamdaki farklı nesneleri hareket ettirmek veya yok etmek için de kullanılabilecek. Öte yandan Shieldwing, karakterin yüksek noktalardan aşağı süzülmesini sağlayan bir paraşüt görevi görecek.

Oyunda yeni savaş mekanikleri, düşman türleri ve silah çeşitliliği de olacak. İnsanlar ve makineler artık birlikte ve her ikisine karşı savaş vereceksiniz. Bazı düşman makineleri binek olarak kullanabilecek. Yakın dövüş ve menzilli dövüş de daha yakından ilişkili. Örneğin, Resonator Blast ile her yakın dövüş vuruşu mızrağı şarj edilebileceği ve tam güçte yüksek güçlü bir akım gönderecek.

Horizon Forbidden West, Aloy

Aloy’un savaşmak için belirli yaklaşımlara sahip toplam 12 adet Valor Surge yeteneği olacak. Bunlar, Aloy’un kıyafetleriyle sinerji oluşturmanın yanı sıra artık daha fazla seviye ve beceriye sahip olan yetenek ağacı aracılığıyla açılabilecek ve yükseltilebilecek.

Horizon Forbidden West, yüksek miktarda hasar veren ve doğru zamanda fırlatıldığında büyük hedefleri kolayca vurabilen Spike Thrower gibi yeni silahlar da getirecek. Öte yandan Hunter Bow, Sharpshot Bow ve Blast Sling gibi tanıdık silahlar da geri dönüyor. Silahlar ve kıyafetler, avantajların, yuvaların ve becerilerin tarzına göre özelleştirilerek yükseltilebilecek.

DualSense desteğiyle daha sürükleyici bir deneyim

PS5’in DualSense kablosuz kontrol cihazı, oyun mekaniğinde yoğun bir şekilde yer alacak. Bir sandığı iterken veya Pullcaster’ı kullanırken artan tetik gerilimi, daha sürükleyici bir hissiyat verecek. Ayrıca hem oynanış değerini hem de Aloy’un dünyanın bir parçası olduğı hissini artırmak için ekstra dokunsal özellikler olacak.

Örneğin gizlilik için çime girdiğinizde etrafınızı saran çimleri veya bir yay ile maksimum çekişe ulaştığınızda tetiklerin verdiği patlama tepkisini hissedebileceksiniz. Cephaneniz bittiğinde farketmeniz için gerilim kesilecek ve direnç hissetmeyeceksiniz.

Horizon Forbidden West, 18 Şubat 2022‘de PS5 ve PS4 için piyasaya sürüldüğünde oyuncuları yepyeni deneyimler bekliyor olacak. Guerrilla, oyunun her iki sürümünün de eşit derecede sürükleyici olacağını açıklamıştı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.