Disco Elysium genişlemesi ve devam oyunu iptal edildi – Rapor

Disco Elysium geliştiricisi ZA/UM’un işten çıkarmalar ve iptal edilen projeler dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

GLHF‘nin raporuna göre Disco Elysium’un X7 kod adlı bağımsız genişlemesi iptal edildi. ZA/UM başkanı Ed Tomaszewski’nin, DLC’nin tamamlanmasına en az bir veya iki yıl kaldığını ve geliştirilmesinin oyundan daha fazla zaman ve çaba gerektireceğini söylediği bildirildi.

Disco Elysium, devam oyunu

Öte yandan stüdyonun iş gücünün yaklaşık dörtte biri ne tekabül eden 24 çalışan işten çıkarılmanın eşiğinde. İşten çıkarmaların X7 üzerinde çalışan yazarlar ve mühendislerin yanı sıra geliştirme dışı rollerde bulunanları da etkileyeceği öne sürülüyor.

Durumdan 3D, 2D ve teknik sanatçılar, prodüksiyon IT ve animasyon departmanların da etkileneceği iddia ediliyor. CEO Ilmar Kompus tarafından personele gönderilen mesaj şöyle:

“Yönetim ekibimizin ve X7 disiplinlerinin son sekiz aydaki ortak çabalarına rağmen, yönetim ekibimizle istişarede bulunduktan sonra X7’yi iptal etmek gibi zor bir karar aldım. Bu karar, Project P1’deki duraklamanın aksine, ne yazık ki büyük olasılıkla stüdyomuzda işten çıkarmalara yol açacak.”

Disco Elysium, PS Plus

Disco Elysium 2 beklentileri de boşa çıkmış gibi görünüyor

Disco Elysium’un Y12 kod adlı devam oyununun 2022’de iptal edildiği ve yeni bir bilim kurgu RPG’si P1’in geliştirilmesinin geçen yıl duraklatıldığı bildirildi.

ZA/UM, Disco Elysium’da çalışmış önemli geliştiricilerinin 2022’de şirketten ayrılması nedeniyle son birkaç yılda tartışmalara konu oldu. Geliştiriciler, görevden alındıklarını ve dolandırıldıklarını iddia etti, ancak stüdyo, görevi kötüye kullanma nedeniyle kovulduklarını söyledi.

Disco Elysium, açık dünya, rol yapma

Masaüstü rol yapma oyunlarını açık dünyada geçen zengin bir dedektiflik hikayesiyle birleştiren Disco Elysium, hem oyunculardan hem de eleştirmenlerden büyük beğeni toplamıştı.

Oyun, Steam dolara geçmeden önce indirim dönemlerinin gözdesiydi. Ancak yakaladığı başarıya rağmen devam oyunu için şimdilik umut yok gibi görünüyor.

Disco Elysium, Ekim 2023’te PS Plus Extra ve Deluxe/Premium kataloğuna eklenmişti. Aboneler, oyunu ücretsiz olarak oynayabilirler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.