EA, erişilebilirlik teknolojisi patentlerinden beşini ücretsiz kullanıma açtı

Oyunlarda erişilebilirlik özellikleri günümüzde en çok odaklanılan bileşenlerden biri haline geldi. Bu sayede geliştiriciler, oyunlarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabiliyor. EA, oyunlar için geliştirdiği erişilebilirlik teknolojisi patentlerinden 5 tanesini diğer geliştiriciler ve yayıncıların kullanımına açtığını duyurdu.

EA, patentli teknolojilerinden yararlanmak için kimseden ücret talep etmeyeceğini veya kendilerine karşı herhangi bir patent davası açmamak kaydıyla kullanıcılara karşı yasal işlem başlatmayacağını taahhüt ediyor. Bu taahhüdün amacı, engelli veya tıbbi sorunları olan oyuncular için oyun deneyimindeki engelleri yıkmak.

EA tarafından ücretsiz kullanıma açılan patentler:

  • Video oyunlarında iletişim sistemi: Oyuncuların, eşlenebilir kontrol cihazı girişleri aracılığıyla oluşturulan bağlamsal olarak sesli ve görsel iletişim kurmasına olanak tanıyan Ping Sistemi.
  • Benzer parlaklıklara sahip görüntüler için otomatik görüntü işleme sistemleri ve yöntemleri (iki patent): Renk görme eksikliklerini optimize etmek için renklerin görünürlüğünü artıran görüntü işleme.
  • Kontrast oranı algılama ve işleme sistemi: İşlenen çerçevelerin piksel bölgelerindeki kontrast oranlarının otomatik olarak saptanması ve kontrast oranı standartlarını veya eşiklerini karşılamak için alt kontrast oranlarına sahip bölgelerin güncellenmesi.
  • Kullanıcı fizyolojik yanıtına dayalı kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı ses üretimi: Kullanıcının işitme sorunlarına en iyi şekilde uyum sağlamak için kullanıcının işitme bilgilerine ve tercihine göre kişiselleştirilmiş müzik oluşturma.

EA’nın sunduğu beş patentten en dikkat çekici olanı, oyuncuların oyun içinde birbirleriyle kolayca iletişim kurmalarına izin veren ve Apex Legends oyununda da kullanılan ping sistemi. Sistem, oyunu işitme, konuşma veya bilişsel engelli oyuncular için daha erişilebilir hale getirdiği için övgü almıştı.

Diğer üç patent, görüş erişilebilirliğiyle ilgili ve oyundaki renkleri, parlaklığı ve kontrastı algılayan, değiştiren ve nesne görünürlüğünü iyileştiren bir teknolojiyi içeriyor. Bu teknolojiler şu anda Madden NFL ve FIFA serilerinde kullanılıyor. Son olarak Beşinci patent şu anda herhangi bir EA oyununda yer almıyor ancak işitme sorunları olan oyunculara yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş ses teknolojisi sunuyor.

EA, patentlerin oyun sektörünü yeniliğe teşvik etmeye yardımcı olacağına ve diğer şirketlerin kendi teknik çözümlerini bulmaya yardımcı olacağına inanıyor. Şirket, oyunların herkes tarafından erişilebilir olmasını istiyor ve aynı zamanda GitHub aracılığıyla açık kaynaklı çözümler sunuyor. Patentler hakkındaki detaylara buradan erişebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.