E-spor kulübü FaZe Clan, 1 milyar dolarlık anlaşmayla borsaya giriyor

Popüler oyun ve e-spor kulübü FaZe Clan, yaklaşık 1 milyar dolarlık anlaşmayla halka açık bir şirket olacağını duyurdu. FaZe Clan, SPAC şirketi B. Riley Principal 150 Merger Corp ile birleşerek FaZe Holdings Inc. adıyla devam edecek.

FaZe Clan, SPAC (Birleşme Amaçlı Ortaklık) anlaşması sayesinde New York Borsası’nda (NASDAQ) “FAZE” sembolüyle işlem görecek. Birleşme, aynı zamanda FaZe Clan’a 291 milyon dolar kazandıracak. Bu kazanç, şirketin içerik, oyun, eğlence ve tüketici ürünlerini kapsayan küresel büyüme stratejisini finanse etmek için kullanılacak.

FaZe, geleneksel bir halka arzdan farklı olarak SPAC anlaşması yapacak. SPAC, ilk halka arz ile finansman sağlayarak ileride seçilecek hedef bir şirketle birleşebilen paravan şirket olarak tanımlanıyor. Birleştirilmiş şirket daha sonra paravan şirketin yerini alıyor. Sonuç olarak, bir SPAC tarafından satın alınan FaZe gibi şirketler, halka arz edilerek borsaya girebiliyor.

FaZe Clan, girişiminde milyonlarca hayranına güveniyor

FaZe Holdings Inc.’in 1 milyar dolarlık tahmini fiyat etiketi aslında düşünüldüğü kadar yüksek bir sayı değil. FaZe’nin kendi duyuru sayfasında belirttiği gibi, şirketin bilançosunda yaklaşık 275 milyon dolarlık nakit dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık örtülü öz sermaye değerine sahip olması bekleniyor.

FaZe Clan, reklamverenler ve ulusal markalarla olan ortaklıklarının yanı sıra premium içerik, ticari mal ve tüketici ürünleri üretme gibi faaliyetlerine güvense de, bazıları şirketin 1 milyar dolarlık değerlemesinden çekiniyor. Şirket, yaptığı duyuruda hayranlar için yola çıktığını belirtse de, çoğu 18 yaşın altında olan hayran kitlelerinin hisse senetlerini yasal olarak satın alamayacakları vurgulanıyor.

Espor kulübü, Call of Duty, Counter-Strike: Global Offensive, Fortnite, PlayerUnknown’s Battlegrounds ve daha birçok oyunda yarışan popüler ekipleriyle tanınıyor. Sosyal medyada yaklaşık 350 milyon kişilik bir kitleye sahip olan grup, Netflix’in 13 Reasons Why dizisinin arkasındaki yapımcılardan biriyle geçen yıl FaZe Studios’u açtı.

FaZe Clan, New York borsasına 2022’nin ilk yarısında gireceklerini açıkladı. Kulüp devasa hayran kitlesinden beklenen ilgiyi görebilecek mi dersiniz?

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.