FIFA serisinin yeni adı ‘EA Sports FC’ olabilir

EA Sports yöneticisi Cam Weber, şirketin FIFA serisini yeniden adlandırma fikrini değerlendirdiğini doğruladı. EA tarafından yapılan yeni bir marka uygulamasına göre popüler futbol serisi yoluna ‘EA Sports FC’ ismiyle devam edebilir.

EA, Weber’in açıklamasının ardından 1 Ekim ve 4 Ekim tarihlerinde İngiltere’nin Fikri Mülkiyet Ofisi ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne ‘EA Sports FC’ ismi için video oyunu yazılımı başlığı altında ticari marka başvuruları yaptığı ortaya çıktı. Yani serinin bir sonraki oyunu FIFA 23 olmayabilir.

EA, FIFA ile bağlarını koparsa da, diğer ortaklarla yapılan ayrı lisans anlaşmaları, yine birçok ligi, oyuncuları ve stadyumları yeniden oyuna taşıyacak. Weber, yapılan anlaşmaların dünya çapında 700’den fazla takıma, 100 stadyuma ve 30’dan fazla ligde 17.000’den fazla sporcuya erişim sağladığını açıklamıştı.

EA Sports FC özelliği, serinin yeni ismine dönüşebilir

FIFA 22

Öte yandan EA Sports Football Club’ın seride 2011’den 2020’ye kadar yer alan sosyal bir özellik olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak söz konusu ticari marka uygulaması, özelliği yeniden canlandırmaktan ziyade yeni isimlendirmeye yönelik bir hazırlık gibi görünüyor.

EA ve FIFA arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma, 2022 yılında sona erecek. Yayıncı, rakibi Konami’nin eFootball ile yaşadığı değişimi, EA Sports FC adıyla kendi serisinde yapabilir. Yine de EA gibi bir şirketten oynaması ücretsiz bir oyun görmek büyük sürpriz olurdu. Eğer değişen sadece isim olacaksa, oyuncuların lisans konusunda sıkıntı yaşamayacağını bilmek güzel.

FIFA 22’nin piyasaya sürüldüğü ilk hafta sonu boyunca 9.1 milyon oyuncu, 7.6 milyon Ultimate Team kadrosu ve 460 milyon maç gibi etkileyici istatistiklere ulaştı. eFootball 2022’nin başarısız lansmanıyla kıyaslandığında, çizgisini bozmayan EA’in piyasayı daha da domine edeceği söylenebilir. Konami, oyunculara güncelleme sözü verdi ve ay sonunda yayınlamayı planlıyor.

FIFA 23 belki de hiç gelmeyebilir. Bu nedenle EA Sports FC ismine şimdiden alışsak iyi olacak. Popüler futbol serisinin değişimiyle ilgili tüm gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.