Final Fantasy 16’nın gelişimi yaklaşık altı ay gecikti

Final Fantasy 16, en çok beklenen oyunlar arasında yer almasına rağmen The Game Awards etkinliğinde sahne almadı. Sonunda Square Enix, beklenen açıklamayı yaparak aksiyon RPG oyununun gelişiminin neredeyse 6 ay geciktiğini duyurdu.

Final Fantasy 16 yapımcısı Naoki Yoshida, erteleme kararını Twitter üzerinden paylaştı ve Final Fantasy 16’nın COVID-19 pandemisinin getirdiği zorluklar nedeniyle ertelendiğini belirterek özür diledi. Yoshida, merakla beklenen yeni oyun hakkındaki bir sonraki büyük açıklamanın 2022 yılının İlkbaharında yapılacağını ekledi.

Yoshida, yaptığı açıklamada, “Son konuştuğumuzda, 2021 yılı içinde Final Fantasy 16 hakkında daha fazla bilgi sunacağıma dair söz vermiştim. Ancak devam eden COVID-19 pandemisinden kaynaklanan zorluklar oyunun gelişimini neredeyse yarım yıl geciktirdiği için bu sözü tutamayacağımı üzülerek bildiririm.” dedi.

Açıklamaya göre, PS5 için geliştirilen Final Fantasy 16, dünyanın dört bir yanından yetenekli geliştiricilerden oluşan oldukça büyük bir ekibe sahip. Ancak COVID-19’un etkilerini dengelemek amacıyla, personelin evden çalışma modeline geçiş yapması, iş gücünü merkezden uzaklaştırdı.

Sonuç olarak Tokyo ofisiyle iletişim sekteye uğradı ve harici ortakların teslimatlarında gecikmeler (hatta iptaller) oldu. Yoshida, oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanan herkese derin özürlerini sundu ve çabalarını geliştirme sürecine odaklayacaklarını belirtti. Ekip, 2022 yılına umutla bakıyor.

Gecikmeyle elde edilen ek süre, grafik kaynak kalitesini artırmak, dövüş mekaniklerini iyileştirmek, ara sahnelere son rötuşları yapmak ve genel grafik optimizasyonu için imkan sağlayacak. Artık geliştiricilerin birincil hedefi, oyunu mümkün olduğunda daha da iyileştirmek ve parlatmak. Ardından İlkbahar 2022‘de büyük bir açıklama gelecek.

Final Fantasy 16, ilk olarak Eylül 2020’deki büyük PS5 etkinliğinde PlayStation’a özel olarak sinematik bir fragmanla duyuruldu. Görüldüğü üzere oyunun daha çok Orta Çağ fantezi ortamı, ikonik yaratıklar, kristaller ve daha fazlasıyla gelmesi bekleniyor. Yeni detaylar ve çıkış tarihi resmi olarak açıklandığında sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.