Forspoken’ın geliştirme maliyetinin 100 milyon dolardan fazla olduğu ortaya çıktı

Konsolda PS5’e özel olan Forspoken beklentilerin altında kaldı. Üstelik devasa bir geliştirme bütçesine sahip olmasına rağmen.

Oyunun geliştirme maliyeti, baş yazar Allison Rymer’ın LinkedIn profilinde ortaya çıktı. Rymer profilinin deneyim kısmında Forspoken’ın bütçesinin 100 milyon doların üzerinde olduğunu belirtiyor.

Horizon Forbidden West gibi başarılı bir oyunun bütçesinin 110 milyon euro olduğu düşünülürse, Forspoken’a ayrılan rakam biraz abartı gibi görünüyor…

Forspoken

Forspoken büyük beklentilere rağmen başarısız oldu

Square Enix daha önce oyunun başarısız olduğunu kabul etmişti. Forspoken, dünyası ve hikayesindeki eksiklikler nedeniyle eleştirmenleri ve oyuncuları etkilemeyi başaramadı.

Şirketin oyunun hikayesiyle oynadığı ve orijinal senaryodan çok uzaklaştırdığı öne sürüldü. Yazar Gary Whitta, nihai sürüme katkıda bulunmadığını açıklayarak oyuna mesafeli durdu.

Kısa süre sonra geliştirici Luminous Productions’ın dağıtıldığı ve şirketle birleştirildiğini duyuruldu. Forspoken piyasaya sürüldükten sonra henüz iki ay bile geçmeden oyunun fiyatı PS Store’da indirime girdi.

Forspoken’ın Metacritic puanının 64’ten yüksek olmaması ve yayıncının açıklaması başarısızlığı tescilliyor. Eğer Rymer’ın açıklandığı bütçe gerçekten doğruysa Square Enix’in zarara uğraması kaçınılmaz olacaktır.

Sizce aksiyon RPG oyunu bulunduğu konumu hakediyor mu? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.