FromSoftware, Elden Ring IP’sinin sahibi oldu

Elden Ring geliştiricisi FromSoftware’in oyunun haklarını yayıncı Bandai Namco Entertainment’tan satın aldığı ortaya çıktı.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nde (USPTO), IP devri için Nisan 2023 tarihli bir başvuru yapıldığı keşfedildi. Artık Elden Ring’in sahibi FromSoftware olarak görünüyor.

Bandai Namco’nun böylesine büyük bir markadan vazgeçmeyi kabul etmesi ilginç. Ancak değişikliğin arkasında Sony ve Tencent ikilisinin olabileceği düşünülüyor.

Sony Interactive Entertainment ve Tencent, FromSoftware ve ana şirketi Kadokawa’daki hisselerini, oyunlarını kendi başlarına yayınlamalarına olanak sağlamak amacıyla artırıyor.

Ağustos 2022’de Sony, FromSoftware’in %14.1’ine, Tencent ise %16.3’üne sahipti. Belki de Elden Ring üzerinde kontrol sahibi olmak için ufak bir dokunuş yaptılar.

Elden Ring, hikaye

Elden Ring mali sıkıntılar nedeniyle mi satıldı?

Bandai Namco oldukça kötü bir mali yıl geçiriyor. Yayıncı, 31 Aralık 2023’te sona eren mali çeyrekte, kârında yıllık bazda %96 gibi muazzam bir düşüş bildirdi.

Şirket, geliştirme aşamasındaki beş oyunu iptal etti ve ileriye dönük olarak daha sıkı kalite kontrol sözü verdi. Eğer ikna edici bir teklif geldiyse, Elden Ring gibi değerli bir IP’yi satarak biraz düzlüğe çıkmayı amaçlamış olabilirler.

Aslına bakılırsa, FromSoftware gibi usta geliştiricilerin olduğu bir stüdyonun Elden Ring’in aynı zamanda sahibi olması iyi bir haber. Artık diledikleri gibi bir seri yaratabilir ve yönlendirebilirler.

Eğer konuyla ilgili daha fazla bilgi açığa çıkarsa sizlerle paylaşacağız. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.