GTA 6, PS5 Pro’da 60 fps oynanamayacak gibi görünüyor

PS5 Pro, mevcut modele göre daha güçlü bir konsol olarak karşımıza çıkacak. Ancak GTA 6, yükseltilmiş modelde beklenen performansı gösteremeyebilir.

Sony’nin yeni konsolu son zamanlarda Rockstar’ın heyecanla beklenen yeni oyunuyla ilişkilendiriliyor. Hatta analistlere göre şirket, PS5 Pro’yu GTA 6 oynamak için en iyi yer olarak pazarlayacak.

Digital Foundry‘nin teknoloji uzmanı Richard Leadbetter, beklentileri artıran bu duruma rağmen, oyunun PS5 Pro’da 60 fps’de çalışmasına pek ihtimal vermiyor.

PS5, çip, Sony

PS5 Pro, CPU tarafında GTA 6 için yetersiz kalabilir

GTA 6’nın yükseltilmiş donanımdaki performansına yönelik yorum yapan Leadbetter, oyuncuların 60 fps alma ihtimalinin sınırlı CPU iyileştirmesi nedeniyle düşük olduğuna işaret etti.

Sızıntılara göre PS5 Pro, mevcut modelle aynı CPU’yu kullanıyor. Sadece frekansı 3.85 GHz’e çıkaran bir ‘Yüksek CPU Frekans Moduna’ sahip. Bu, mevcut modele göre yaklaşık %10’luk küçük bir artış demek…

Leadbetter, ekstra %10’luk artışın yeterli olmadığını düşünüyor. Bu nedenle Sony veya Rockstar henüz bilmediğimiz sürpriz bir teknoloji kullanmadığı sürece beklentilerinizi yüksek tutmamalısınız:

“Biliyorsunuz, bir sürü varsayım var: ‘Hey! Bu, Grand Theft Auto 6 için harika bir kutu olacak, onu saniyede 60 fps’de çalıştırabileceğiz.’ gibisinden… Rockstar tarafından bazı sihirli CPU işleri yapılmadığı sürece bunun olmayacağını düşünüyorum. Saat hızındaki ekstra %10’un aslında pek bir faydası olmayacak.”

Eğer konsol devleri, oyunun gereksinimini karşılayamazsa büyük hayal kırıklığı olur. Zaten yeni nesilde kalite modunda 60 fps standardına doğru düzgün ulaşamamaları hep eleştirilen bir nokta oldu…

GTA 6, 2025’te ilk olarak PS5 ve Xbox Series X/S için gelecek. Umuyoruz ki Sony, PS5 Pro ile şu sıralar dünyanın en çok beklediği oyunun hakkını verebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.