PS5 Pro’nun özellikleri ortaya çıktı: Çok daha güçlü bir GPU içerecek

Uzun süredir söylentilere konu olan PS5 Pro konsolunun özellikleri ortaya çıktı. Yükseltilmiş donanımın hâlâ 2024 sonlarına planlandığı bildiriliyor.

YouTuber Moore’s Law is Dead, PS5 Pro’nun teknik bilgilerini içeren bir belgeye eriştiğini iddia etti. Sektörün en güvenilir kaynaklarından Insider Gaming de sızdırılan bilgilerin doğruluğunu onayladı.

Sony, mevcut PS5 modellerinden üç kata kadar daha hızlı ve çok daha güçlü bir GPU içeren bir konsolla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Böylece daha iyi bir işleme ve ışın izleme (ray tracing) performansı sunacak.

Ayrıca PS5 Pro, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilerin gücünden de yararlanacak. Teknik özelliklere dair detayları aşağıda görebilirsiniz.

PS5 Pro

PS5 Pro çok daha güçlü bir konsol olacak

YouTuber tarafından sızdırılan ve Sony’ye yakın anonim kaynaklar tarafından onaylanan belgede yer alan teknik özellikler şöyle:

Sistem Belleği

Standart PS5 – 448 GB/sn (14 GT/sn)

PS5 Pro – 576 GB/sn (18GT/sn) – Standart konsola göre %28 artış. Ayrıca yeni sistem belleğinin standart konsola göre daha verimli olduğu, dolayısıyla bant genişliği kazancının %28’in üzerinde artabileceği de belirtildi.

Ayrıca standart modelde olduğu gibi yükseltilmiş donanımda 16 GB GDDR6 RAM olacak.

CPU

İşlemci, standart PS5 ile aynı, ancak PS5 Pro, CPU’yu 3,85 GHz’e çıkaran bir ‘Yüksek CPU Frekans Moduna’ sahip. Bu mod, standart konsola göre %10’luk bir artış sağlıyor.

Yüksek CPU Frekans Modunda, CPU’ya daha fazla güç ayrılır ve GPU’nun saat hızı yaklaşık %1.5 oranında düşürülür, bu da kabaca %1 daha düşük GPU performansıyla sonuçlanır.

GPU

  • PS5’ten %45 daha hızlı render
  • 2-3x Işın izleme (bazı durumlarda x4)
  • 33.5 Teraflop
  • PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling) çözünürlük yükseltme/kenar yumuşatma çözümü
  • Gelecekteki SDK sürümü için 8K’ya kadar çözünürlük desteği planlanıyor
  • Özel makine öğrenimi mimarisi
  • Yapay zeka (AI) Hızlandırıcı, 300 TOPS 8 bit hesaplama / 67 TFLOPS 16 bit kayan noktayı destekleyecek

Daha önce gelen raporlara göre, Trinity kod adı altında geliştirilen PS5 Pro, performans modunda 8K çözünürlük, kalite modunda 4K çözünürlük hedefleyecek.

Ayrıca 30 WGP (Work Group Processors) ile daha büyük GPU çekirdeği kümelerine ve 18000mts (mega transfers per second) belleğe sahip olacağı iddia edilmişti.

Öte yandan konsol devinin yeni donanımda Nvidia DLSS ve AMD FSR tarzı kendi çözümünü üreteceği de bildirilmişti. Bunun da PSSR olduğunu öğrenmiş olduk.

PS5 Pro muhtemelen bu yılın Kasım-Aralık ayı dolaylarında gelecektir. Sony, GTA 6 öncesi alışveriş çılgınlığı avantajından yararlanabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.