GTA San Andreas’ta küçük uçakların neden rastgele düştüğü belli oldu

GTA San Andreas oynayanlar, ara sıra küçük uçakların rastgele düşmesine aşina olabilir. Sonunda bazen sinir bozucu olabilen bu sorunun sebebi belli oldu.

Rockstar’da geçirdiği 10 yılı aşkın süre içinde GTA San Andreas üzerinde de çalışmış olan geliştirici Obbe Vermeij, merak edilen konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Vermeij, X/Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, uçakların ortaya çıkmasıyla ilgili sorunlara ve kodun zaman zaman uçakların yok olmasına neden olmasına değindi.

Geliştirici, serinin en sevilen oyunlarından biri olan GTA San Andreas’ta uçakların neden rastgele düştüğüyle ilgili olarak şunları söyledi:

“GTA San Andreas’ta, oyuncunun yakınında uçuş gerçekleştirmek için periyodik olarak küçük uçaklar oluşturulur. Bazen kaza yapıyorlar. Yazdığım kod, uçağı oluşturmadan önce yolundaki engelleri arar. Düzlemin ileri yönünde bir dizi çizgiyi tarar.

Taramalar yavaş olduğundan mutlak minimum değeri (Sadece gövde ve kanat uçları için) kullandım. Bu yüzden bazen ince engeller tespit edilemiyordu. Buna ek olarak, uçaklar bazen yaratıldıktan hemen sonra bir miktar yükseklik kaybedebilirler çünkü başlangıç ​​hızları yeterli kaldırma kuvveti oluşturamayabilir.

Harita modelleri henüz yayınlanmadığında ek bir sorun oluştu. Çarpışmalar, uçak oluşturulduktan sonra yüklenecekti. Bu sorunlar bazen uçakların kaçınılmaz bir çarpışma yolunda oluşturulmasına izin veriyordu.

Çarpışmaların farkındaydım ve kısaca uçuşları tamamen kaldırmayı düşündüm.”

Rastgele uçak kazaları bazen oyuncuların başını ağrıtıyordu. Özellikle de uçaklar es kaza CJ’in tepesine düştüğünde görevler otomatik olarak başarısızlıkla sonuçlanabiliyordu.

Gününüzü neşelendirmek ve biraz da nostalji havasına kapılmanız için kaza videolarını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Aramızda GTA San Andreas oynamış ve uçak kazalarına şahit olmuş oyuncular varsa anılarını bizlerle yorumlarda paylaşabilirler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.