iPhone 15 Pro konsol kalitesinde oyun oynatacak: Işın izleme desteği olacak

Apple Event 2023 sırasında iPhone 15 modelleri tanıtıldı. Yeni serinin amiral gemisi iPhone 15 Pro modeli şaşırtıcı bir oyun gücüne sahip olacak.

Yeni A17 Pro çipinden güç alan iPhone 15 Pro gerçek zamanlı ışın izlemeli (ray-tracing) grafiklerle konsol kalitesinde oyun performansı sunacak. Apple oynanabilecek bazı AAA oyunları açıkladı.

Resident Evil Village, Resident Evil 4 remake ve Death Stranding yılın ilerleyen zamanlarında gelecek. Ayrıca Assassin’s Creed Mirage önümüzdeki yılın başlarında çıkacak.

Oyunların konsol sürümleri, akıllı telefonda yerel olarak çalışacak. Dokunmatik ekran kontrolleri detaylandırılmadı ancak DualSense gibi çeşitli Bluetooth kontrol cihazları yine desteklenecek.

iPhone 15 Pro, A17 Pro

iPhone 15 Pro adeta bir el konsolu olacak

Apple’a göre yeni nesil Pro modeli, A17 Pro çipiyle büyük bir performans artışı elde ediyor. Cihaz, yeni 6 çekirdekli GPU ve daha hızlı Neural Engine ile güçlü bir mobil oyun makinesine dönüşüyor.

Şirket daha önce akıllı telefonlarda görülmemiş yüksek kaliteli grafikler ve zengin, sürükleyici oyun dünyaları vadediyor. Apple’dan Sribalan Santhanam şunları söyledi:

“GPU’ya, oyunların daha az güç çekerken ayrıntılı ortamlar oluşturmasını sağlayan Mesh Shading gibi yepyeni özellikler ekledik. Ve ilk kez, herhangi bir akıllı telefondaki en hızlı ışın izleme performansını sunan, donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliğine sahibiz.”

Apple’ın Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak ise, “Bu yeni performans düzeyi, iPhone 15 Pro için daha önce yalnızca oyun konsollarında, PC’lerde veya Mac’te mevcut olan yeni oyunların etkinleştirilmesini sağlayacak. Assassin’s Creed’in konsol versiyonunun yerel olarak bir akıllı telefonda ilk kez mevcut olacak.” dedi.

iPhone 15 modelleri 22 Eylül’de 64.999 TL’den başlayan fiyatlarla ön siparişe açılacak. Ardından 29 Eylül’de Apple Store ve yetkili mağazalarda satışa sunulacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.