LittleBigPlanet sunucuları, tüm PS3 ve Vita oyunları için kapatıldı

Eski LittleBigPlanet oyunlarına ait sunucularının çoğu geçtiğimiz yıl gerçekleşen siber saldırıların ve sorunlarının ardından aylarca kapalı kalmıştı. Oyunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, PS3 ve PS Vita sunucularının artık kalıcı olarak kapatıldığı bildirildi.

Hayranlarla paylaşılan mesajda, PS3’teki LittleBigPlanet 1-3 ve LittleBigPlanet PS Vita için sunucuların temelli olarak kapatıldığı belirtildi. Daha önce bu oyunlarda hacker’lar tarafından oyun içi mesajlar yoluyla nefret söyleminin görüntülenmesine yol açan sıkıntılı durumlar dahil olmak üzere, diğer birçok sunucu sorunu yaşanmıştı. LittleBigPlanet 3‘ün PS4 sunucuları yeniden çevrimiçi ve topluluk tarafından oluşturulan 10 milyondan fazla seviyeyi koruyor.

Oyuncular, LBP3’ün PS4 sürümü aracılığıyla tüm topluluk seviyelerine erişmeye ve yeni oluşturulan seviyeleri yüklemeye devam edebilirken, sunucuların kapanması, serinin artık PS3 ve Vita’da tek oyunculu ve yalnızca yerel olarak oluşturulan seviyelerle sınırlı olduğu anlamına geliyor. Oyuncular artık bu oyunlardan yeni seviyeler indiremeyecek veya yükleyemeyecek.

Geliştirici, açıklamasında iki önemli noktaya dikkat çekti:

  • Daha önce PlayStation 3’te LBP1/LBP2/LBP3 aracılığıyla sunucumuzda yayınlanmış tüm topluluk içeriği, PlayStation 4’te LBP3 ile mevcut olmaya devam edecek.
  • LBP1, LBP2 ve LBP3’ün Hikaye Modlarını ve Seviye Paketi DLC’sini, PlayStation 3’te tek oyunculu veya yerel ortak çalışma modunda oynamaya devam edebilirsiniz.

Kısaca LittleBigPlanet yoluna PS4‘te devam edecek ve topluluk içerikleri kullanılmaya devam edecek. Öte yandan PS3 ve PS Vita oyuncuları için yeni bir darbe denebilir. Son olarak LBP serisinin bağımsız oyunu olarak Sackboy: A Big Adventure, PS4 ve PS5 için piyasaya sürüldü.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.