Microsoft, Rise of the Tomb Raider’ın Xbox özel anlaşması için 100 milyon dolar ödemiş

Rise of the Tomb Raider, 2015’te bir yıl boyunca Xbox One’a özel olarak piyasaya sürülerek herkesi şaşırtmıştı. Square Enix, o zamanlar kararı kolay almadığını ve hayranları hayal kırıklığına uğratacağını bildiğini belirtmişti. Ancak Microsoft’un anlaşma için ödediği servete bakılırsa, alınan riske değmiş.

Eski bir Square Enix yöneticisinin LinkedIn profili, Rise of the Tomb Raider anlaşmasının mali açıdan cezbedici olduğunu ortaya koyuyor. O sıralar Square Enix’in Stratejik Planlama ve Kurumsal Geliştirme Direktörü olarak görev yapan Fabien Rossini’ye göre, Microsoft ile yapılan anlaşma 100 milyon dolar değerindeydi. Şirkette yaklaşık 10 yıl geçiren Rossini, anlaşmayı müzakere etmiş.

Ekran görüntüleri Twitter kullanıcısı Timur222 tarafından paylaşıldı ve Rossini, profilindeki bilgileri kısa süre sonra tamamen kaldırdı. Rossini’nin LinkedIn profilinde güncellemeden önce aşağıdaki ifadeler yer alıyordu:

“Fabien, küresel yayıncı Square Enix’te 10 yıl geçirdi ve Deus Ex ve Hitman gibi endüstrinin en büyük serilerinden bazılarında marka stratejisi üzerinde çalıştığı Global Marka Direktörlüğü’nden, üst düzey bir liderlikle doğrudan CEO ile çalışan Stratejik Planlama ve Kurumsal Gelişim Direktörlüğü görevine geçti. Microsoft ile 100 milyon dolarlık Tomb Raider anlaşmasının müzakereleri de dahil olmak üzere birinci taraflarla stratejik ortaklıklar kurarak şirketin oyun portföyü ve kurumsal stratejisinden sorumlu olarak rol aldı.”

Oyun sektöründe bu tarz bilgilerin ifşa edilmesi olağan dışı bir durum ancak 100 milyon dolarlık bedelin normal bir değer olduğunu belirtmekte fayda var. Epic Games daha önce birinci parti PlayStation oyunlarını Epic Games Store’da yayınlamak için Sony’ye 200 milyon dolar teklif etti. Ayrıca Borderlands 3’ün Epic Games Store’a özel bir sürümü için benzer bir miktar ödedi.

Xbox’a göre, Rise of the Tomb Raider, piyasaya sürüldükten iki ay sonra 1 milyonun üzerinde sattı. Oyun, Xbox One’ın yanı sıra PC’de de piyasaya sürülmüştü. PS4 sürümü 2016’da geldi ve aksiyon macera oyunu 2017 itibarıyla toplamda 7 milyon satışa ulaştı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.