Nintendo Switch 2’nin RAM ve depolama özellikleri ortaya çıktı

Nintendo’nun uzun zamandır söylentilere konu olan Nintendo Switch 2’yi onaylanmasının ardından konsolun RAM ve depolama özellikleri açığa çıktı.

Famiboards forumunun üyeleri, Nintendo, Nvidia ve diğer parça üreticileri arasında yapılan gönderiler hakkında bilgi bulmak amacıyla bir süredir gümrük ve nakliye verilerini izliyor.

Yakın zamanda açıklanan Mart ayı sevkiyat bilgilerinde, Nintendo Switch 2’nin bileşenlerine referans verdiği inanılan yeni kod adlarının ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Nintendo Switch 2, konsept

Nintendo Switch 2, 12 GB RAM ile gelebilir

Listelerden biri 6 GB RAM çipleri keşfedildi. Konsolda bunlardan iki tane olacağı ve tahminen 12 GB RAM ile piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Şu anda RAM’lerin LPDDR5 mi yoksa LPDDR5X mi olacağı belli değil ancak saniyede 7.500 milyon transfer hızında çalışacağı bildiriliyor.

Karşılaştırma yapabilmeniz adına, mevcut Switch’in saniyede 3.200 milyona kadar aktarım hızında çalışan 4 GB LPDDR4 RAM’e sahip olduğunu hatırlatalım.

Nintendo Switch 2, Super Mario Bros. Wonder

Öte yandan Nintendo Switch 2’nin, Kioxia’nın 256 GB ve UFS 3.1 depolama modülünü kullanacağı öne sürülüyor. Bu bileşen, 2.100 MB/s’ye kadar okuma hızları sunuyor.

Orijinal Switch’in 32 GB olan depolama alanı yaklaşık 300 MB/s’ye ulaşıyor. Ancak halefi, Xbox Series X/S’in 2.4 GB/s okuma hızına yaklaşıyor. PS5 ise 5.5 GB/s ile çok daha ileri bir konumda.

Şu anda Nintendo’nun bir sonraki konsolunun söz konusu bileşenlerle nasıl sonuçlar vereceğini tam olarak söylemek zor ancak veriler, çok daha güçlü olacağını gösteriyor.

Nintendo Switch 2, Nvidia

Gelen raporlar, Switch 2’nin Xbox ve PlayStation konsollarındaki AMD patformu ve x86 mimarisine kıyasla Nvidia teknolojisini ve ARM mimarisini kullanacağına işaret ediyor.

Cihazın özel bir Nvidia çipi kullanacağına ve DLSS görüntü yükseltme teknolojisini destekleyeceğine dair raporlar vardı. Nvidia’nın teknolojisi, daha az GPU gücüyle daha iyi görsel ayrıntılar sağlıyor.

Nintendo yeni konsolunu mevcut mali yılda (31 Mart 2025’e kadar) duyuracağını açıkladı. Söylentiler, konsolun 2025’in ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini bildiriliyordu.

Son olarak, Nintendo Switch 2’nin 8 inç LCD ekran ve manyetik özellikli Joy-Con’ların yanı sıra 4K ve geriye dönük uyumluluk desteğine sahip olacağı iddia ediliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.