Nintendo Switch OLED, PS5 fiyatlarının artmasına neden olabilir

Nintendo, yeni Nintendo Switch OLED konsoluyla oyun endüstrisinde artan fiyatlar için bir emsal teşkil edebilir. Gelen raporlara göre Sony, önceki modelden daha pahalı olarak piyasaya sürülen yeni Switch’i yakından izliyor ve sonuçlara bağlı olarak PS5 için fiyatlandırma politikasını gözden geçirebilir.

The Japan Times’ın raporu, oyun endüstrisinde gözlerin Nintendo’ya kilitlendiğini gösteriyor. Yeni Switch OLED, standart Switch’e göre OLED ekran ve yerleşik ethernet bağlantı noktası dışında herhangi bir donanım yükseltmesi sunmuyor. Ancak 50 dolar zamla 350 dolardan satışa sunuluyor. Sony, PS5 için yüksek talep gelmeye devam ederse ve tüketiciler, Nintendo Switch OLED’i tercih edip daha fazla ödemeye istekli olduklarını gösterirse PS5 fiyatlarını artırabilir.

Sony, piyasanın Nintendo Switch OLED’e tepkisini gözlemliyor

Nintendo Switch OLED

Rapora göre Sony’nin PlayStation departmanından anonim bir kaynak, şirketin yeni Switch OLED’e karşı piyasanın tepkisini yakından izlediğini belirtti. Yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesinden bu yana sektör genelinde artan oyun fiyatlarında benzer tepkiler gördük. Ayrıca Ace Research Institute analisti Hideki Yasuda, Nintendo’nun Switch OLED fiyatlandırma modeliyle yaptığı deneyin, sektör genelinde fiyatları artırma yönünde bir emsal oluşturabileceğini söyledi.

PS5 ilk olarak Kasım 2020’de piyasaya sürüldü ancak hâlâ birçok bölgede yeni nesil konsolu bulmak çok zor. Konsolun satışa sunulduğu anda sürekli tükenmesi ve karaborsacıların stoklara sürekli darbe vurması önemli bir sorun teşkil ediyor. Sony, kârlılığa çok önem veren bir şirket ve bu zor durumda PS5 fiyatlarını artırmayı düşünebilir. Öte yandan son dönemde konsol devinin donanım revizyonuna gideceğine dair raporlar ortaya çıkmıştı.

Nintendo’nun riskli hamlesi tutar da tüketiciler daha pahalı Switch OLED’i satın alırsa, endüstri genelinde fiyatlandırma değişiklikleri olabilir. Şirket, diğer donanım devleri için önemli bir fırsatın kapısını aralayabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.