Netflix, Sony iş birliği ile oyun sektörüne girmeyi planlıyor

Netflix, önümüzdeki yıl film ve TV yayın hizmetlerine ek olarak oyun sektörüne girmeyi planlıyor. Yayın devinin iOS uygulama kodunda bulunan görseller, şirketin oyunlarını hizmete getirmek için Sony ile ortaklık kurabileceğini ortaya koyuyor.

Şirket içindeki kaynaklar, ekstra oyun içeriği gelmesine rağmen fiyatların artırmayacağını belirtiyor. Oyunlar, belgesel ve stand-up özel kategorilerine benzer şekilde yeni bir program türü olarak görünecek. Netflix, müzakereler hâlâ devam etse de önümüzdeki yıl içinde oyun hizmetini hayata geçirmeyi planlıyor. Şirketin verdiği iş ilanları ve iOS uygulamasında keşfedilen dosyalar, raporları doğrular nitelikte.

Netflix’in iOS uygulamasında Sony ile ilişkili görseller keşfedildi

Netflix iOS uygulamasında, şirketin hizmetine oyun ekleme planlarıyla ilgili gizli dosyalar açığa çıkarıldı. Kanıtlar arasında bir “N Game” logosu ve oyun hizmetinin kod adının “Shark” olduğunu doğrulayan bir köpekbalığı yüzgeci logosu yer alıyor. Ayrıca PS5 DualSense kontrol cihazının stilize edilmiş sanatı ve Ghost of Tsushima görseli de var. Bu, şirketin Sony ile ortaklık kurabileceğine işaret ediyor.

Netflix, pandemi sürecinin sinema sektörünü olumsuz etkilemesinin ardından Uncharted gibi filmleri yayınlamak için Sony Pictures Entertainment ile anlaşma imzalamıştı. Bu nedenle ikili arasında gerçekleşebilecek potansiyel bir oyun ortaklığı sürpriz olmaz. Kanıtlar oldukça sağlam ve iki eğlence devinin iş birliğiyle güçlü bir oyun platformu ortaya çıkabilir.

Netflix, oyun hizmeti için hazırlıklara başladı

Öte yandan Netflix, “oyun benzeri deneyimler” oluşturmak için Ürün İnovasyonu’na katılacak çalışanlar arıyor. Ekibin önümüzdeki birkaç ay içinde genişlemesi bekleniyor ve Mike Verdu’yu oyun geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olması olarak çoktan işe aldılar. Verdu daha önce Facebook’un AR/VR içeriğinden sorumlu başkan yardımcısı olarak çalıştı ve oyunları Oculus Rift, Quest ve Go VR platformlarına getirmek için geliştiricilerle birlikte çalıştı. Öncesinde EA Mobile’da Kıdemli Başkan Yardımcısı görevindeydi ve Atari, Zynga gibi şirketlerde de çalıştı.

Sony, Netflix ile kurulabilecek potansiyel ortaklığın yanı sıra kendi oyun akış hizmeti PlayStation Now‘ı geliştirmeyi hedefliyor. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, şu anda yalnızca PlayStation için planlanan özel bir bulut stratejisi üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Konsol devi, daha önce bulut varlıklarından bazılarını kullanmak için rakibi Microsoft ile ortaklık kurmuştu. Olası bir Netflix iş birliği ile ilgili haberler zamanı geldiğinde duyurulacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.