Overwatch, McCree karakterinin ismini değiştiriyor

Blizzard ve Overwatch geliştiricileri, McCree olarak bilinen kahramanın adını değiştireceğini duyurdu. Kahraman, daha önce Diablo 4’ün baş tasarımcısı olarak görev yapan ancak artık şirkette olmayan eski Blizzard çalışanı Jesse McCree’nin adını almıştı.

Resmi Overwatch Twitter hesabındaki bir açıklamada geliştiriciler, McCree’nin adını Overwatch’ın ne anlama geldiğini daha iyi temsil eden bir isimle olarak değiştireceğini duyurdu. Ayrıca artık oyun içi karakterlerin adlarını stüdyo çalışanlarından almayacağını belirtti. Kararın Activision Blizzard’a açılan davayla ilgili olabileceği düşünülüyor.

McCree’nin adı doğrudan Blizzard geliştiricisi Jesse McCree‘den geliyordu. Ancak McCree, California eyaleti tarafından açılan cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamasıyla Blizzard’a açılan davanın ardından şirketten ayrılan üç kıdemli çalışandan biriydi. Activision Blizzard, McCree’nin şirketten istifa ederek mi yoksa kovularak mı konusunda yorum yapmadı.

Jesse McCree oyun sektöründe tanınmış bir kıdemli geliştiriciydi ancak Activision Blizzard davasından bu yana devam eden soruşturmalarda suçlamaların odağındaki “Cosby Suit” grubun bir parçası olduğunu ortaya çıktı. McCree karakterinin adını değiştirme kararı, ilk örnek olmadı. Blizzard geliştiricisi Alex Afrasiabi’nin adını taşıyan bir World of Warcraft NPC’si de aynı sebepten dolayı yeniden isimlendirilmişti. Blizzard, geçtiğimiz yıl yaptığı soruşturmanın ardından Afrasiabi’yi kovmuştu.

Şirket, oyun karakterlerine artık geliştiricilerin isimini vermeme kararının, gerçek dünyadan farklı olan kurgusal bir evren inşa etmeye yardımcı olacağını ve Overwatch’ın gerçek bir ekip çalışması olduğunu daha iyi gösterdiğini düşünüyor. Stüdyonun geçirdiği soruşturmaların ardından bu karar, ilerleyen zamanlarda kural halini alabilir.

Overwatch, Eylül ayında McCree’yi öne çıkaran planlanmış bir oyun içi hikaye etkinliği olacağını duyurmuştu. Ancak etkinlik karakterin isim değişikliğine gitmesi nedeniyle ertelendi ve bunun yerine önümüzdeki ay yeni bir FFA haritası sunulacak. Gelecek haber ve duyurular için takipte kalın!

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.