PlayStation, 900 kişiyi işten çıkaracak: London Studio kapatılıyor

İşten çıkarmalar Sony Interactive Entertainment’ı da vurdu. PlayStation, 900 çalışanını, yani iş gücünün yaklaşık %8’ini kaybetmeye hazırlanıyor.

Konsol devi için en büyük kayıp, kapatılması kararlaştırılan London Studio olacak. SingStar, PlayStation VR Worlds ve Blood & Truth gibi oyunların geliştiricisi, 22 yıldır PlayStation çatısı altında faaliyet gösteriyordu.

London Studio’nun kooperatif çok oyunculu bir oyun üzerinde çalıştığı biliniyordu. Oyunun PS5’in yanı sıra PC’ye de geleceği ve canlı hizmet oyunu olacağı düşünülüyordu.

PlayStation, London Studio

PlayStation birçok stüdyosundan personel çıkarıyor

Sony, duyurusunda Insomniac Games, Naughty Dog, Guerrilla Games ve PlayStation’ın teknoloji, yaratıcı ve destek ekiplerinin iş gücündeki kesintiden etkileneceğini belirtti.

SIE başkanı ve CEO’su Jim Ryan, şirket genelindeki ve PlayStation stüdyolarındaki yapılanma hareketini şu şekilde özetledi:

  • Çalışan sayısında yaklaşık 900 kişi veya mevcut iş gücümüzün yaklaşık %8’i oranında bir azalma olacak.
  • Amerika, EMEA, Japonya ve APAC dahil tüm SIE bölgelerindeki çalışanlar etkilenecek.
  • Birkaç PlayStation Stüdyosu etkilenecek:
    • ABD’de Insomniac Games, Naughty Dog ve Teknoloji, Yaratıcılık ve Destek ekipleri
    • İngiltere ve Avrupa’da ise London Studio kapatılacak. Guerrilla ve Firesprite’da işten çıkarmalar olacak.
    • PlayStation Studios’taki diğer ekiplerde de bazı küçük kesintiler olacak.

Oyun sektörü, pandeminin ardından toplu işten çıkarmalar yaşıyor ve çok sayıda şirkette binlerce çalışan görevinden ayrılmak zorunda kalıyor…

God of War

Sony, sektördeki geleceğini daha net görmek istiyor

Sony, işten çıkarmaları duyuran bir diğer blog yazısında kararın ardındaki sebebi ve geleceğe yönelik planlarını şöyle açıkladı:

“Sektör büyük ölçüde değişti ve işimizde bir sonraki adımı görmek için kendimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Geliştiricilerin ve oyuncuların beklentilerini karşılamamız ve oyun alanında geleceğin teknolojisini ilerletmeye devam etmemiz gerekiyor. Bu nedenle topluluğa en iyi oyun deneyimlerini sunmaya devam etmeye hazır olduğumuzdan emin olmak için bir adım geri attık.”

Dünyanın birçok yerindeki Sony Interactive Entertainment çalışanları bu durumdan etkilendi. Şirket ayrıca işten ayrılmak zorunda kalan herkes için genel destek ve kıdem tazminatı sözü verdi.

Bu arada Until Dawn, The Dark Pictures ve The Quarry gibi korku oyunlarının geliştiricisi Supermassive Games de yaklaşık 90 çalışanını işten çıkaracak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.