Until Dawn geliştiricisi Supermassive Games, 90 çalışanını işten çıkarıyor

Until Dawn, The Dark Pictures ve The Quarry gibi korku oyunlarının geliştiricisi Supermassive Games’in yaklaşık 90 çalışanını işten çıkaracağı bildiriliyor.

Bloomberg’e göre, Avalanche Studios Group’a ait olan Supermassive, 300’den fazla personelden oluşuyor. Ayrıca yaklaşık 150 kişinin işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya oldukları bildiriliyor.

Stüdyo, sosyal medya kanallarından yaptığı bir açıklamada, Birleşik Krallık yasalarının gerektirdiği şekilde iş kayıplarına yol açacak bir istişare dönemine girdiğini doğruladı.

“Oyun sektörünün şu anda önemli zorluklarla karşı karşıya olduğu bir sır değil ve ne yazık ki biz de bundan muaf değiliz.

Uzun bir müzakere sürecinin ardından derin bir üzüntüyle Supermassive Games’in yeniden yapılanmasına girişiyoruz. Sonuç olarak bazı meslektaşlarımızın kaybıyla sonuçlanacağını öngördüğümüz bir istişare sürecine giriyoruz.

Sonuçlarından kaçınmak için pek çok çaba sarfedildi ve bu, hafife alınmış bir karar değil. Sürecin tüm çalışanlarımız için ne kadar rahatsız edici ve zor olacağının hepimiz farkındayız ve mümkün olduğunca saygılı ve şefkatli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ilgili tüm taraflarla yakın iş birliği içinde çalışacağız.

Şirketin sürekli sürdürülebilirliğini sağlamak için çabalarımızı temel güçlü yönlerimize ve gelecek oyunlarımıza odaklamaya kararlıyız.”

Pek çok oyun şirketi, COVID-19 döneminde kârlarını arttırdı ve astronomik satın alımlara veya büyümeye yöneldi. Ancak balon patladı ve son birkaç aydır işten çıkarmalar sektörü kasıp kavuruyor.

The Quarry, çok oyunculu

Until Dawn sonrasında Supermassive’de işler iyi gitmiyor

Until Dawn, Supermassive için önemli bir hit olsa da The Dark Pictures serisi aynı başarıyı yakalayamadı. En son oyunları The Quarry de beklentileri karşılamadı.

Stüdyonun kurucu ortakları Pete ve Joe Samuels da bu ayın başında şirketten ayrıldı. Pete Samuels ayrılığın sağlık sorunlarından kaynaklandığını belirtti. Görünüşe göre yaprak dökümü devam edecek…

Bu arada, Until Dawn 2’nin Supermassive ve Sony arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle rafa kaldırıldığı ve sonuç olarak projenin The Quarry’ye evrildiği iddia ediliyor. Devam oyunu gelmese de yeni projeler yolda.

Ballistic Moon tarafından PS5 ve PC için geliştirilen Until Dawn Remake ve PlayStation Productions’ın üzerinde çalıştığı film uyarlaması duyuruldu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.