PlayStation Plus nedir? PS Plus ücretleri ve ayrıcalıkları

Güncelleme: PlayStation Plus, 23 Haziran 2022 tarihinden itibaren yenilendi ve üç katmana ayrıldı. PS Plus Essential, Extra ve Deluxe planları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Eski aboneler otomatik olarak, Essential seçeneğine taşındı.


PlayStation Plus (PS Plus) Sony’nin PS4 ve PS5 kullanıcılarına sunduğu ücretli bir çevrimiçi abonelik sistemi. Konsol kullanıcıları, PS Plus üyesi olarak aylık ücretsiz oyunlardan, temalardan, çeşitli oyunlara erken erişim fırsatlarından ve özel indirimlerden ve 100 GB bulut depolama alanından faydalanabiliyor.

PS5 oyuncuları, PS Plus üyesi oldukları taktirde PlayStation Plus Koleksiyonu ile verilen 20 oyuna erişim sağlayabiliyor. Ayrıca her ay ücretsiz olarak sunulan oyunları kütüphanelerine ekleyebiliyor. Diğer yandan PS4 oyuncuları, ek ücret ödemeden her ay yeni oyunlar almaya devam ediyor. Şimdi PS Plus aboneliği ile elde edebileceğiniz tüm ayrıcalıklara yakından bakalım.

PS Plus: Ücretsiz oyunlar, indirimler, erken erişim fırsatları

PlayStation Plus, PS Plus

PlayStation Plus, her ay en az 2 adet PS4 oyunu ve 1 adet PS5 oyunu ile kütüphanenizi genişletme şansı sunuyor. Aldığınız ücretsiz oyunları üye olduğunuz süre boyunca indirip oynayabiliyorsunuz. Bazen yeni çıkan oyunlar da PS Plus ayrıcalığıyla ücretsiz olarak verilebiliyor.

PS Plus, çok oyunculu deneyim için zorunlu bir hizmet. Eğer üyeliğiniz sona ererse veya iptal ederseniz çoğu çevrimiçi oyuna erişiminiz reddedilir. Ancak aboneliğinizi yenilediğinizde, oyunlarınıza tekrar erişebilir ve maceraya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Oyunun kutulu sürümüne sahip olsanız bile çok oyunculu oynamak için internet bağlantısı ve PS Plus üyeliği gerekir.

Tüm bunların yanı sıra PS Plus ile PS Store’da sunulan özel indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca özellikle yeni oyunların demo sürümlerine ve beta denemelerine de erişebilirsiniz. Böylece heyecanla beklenen oyunları, piyasaya sürülmeden önce deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz.

PlayStation Plus Koleksiyonu

PlayStation Plus Koleksiyonu, PS5

PlayStation Plus Koleksiyonu, PS Plus hizmetine üye olan PS5 kullanıcıları için yeni bir ayrıcalık olarak geldi. PS5 oyuncuları, en sevilen PS4 oyunlarından oluşan koleksiyona ek ücret ödemeden erişebiliyor. Koleksiyon toplam 20 oyun var ve abonelik kapsamında tamamını yeni nesil konsolunuza dijital olarak indirip oynayabilirsiniz.

PS5 konsolunuzda koleksiyona Oyunlar giriş ekranından PlayStation Plus > The PlayStation Plus Collection öğesini seçerek erişebilirsiniz. Sony, genel olarak Xbox Game Pass hizmetine benzeyen yeni özelliği değerlendirmeye karar verirse, koleksiyon zaman içinde yeni oyunlarla büyüyebilir. Koleksiyon hakkında detaylı bilgiye ve oyunların tam listesine buradan erişebilirsiniz.

100 GB bulut depolama alanı

PlayStation Plus, PS Plus, bulut depolama alanı

PlayStation Plus ile sunulan bir diğer ayrıcalık ücretsiz 100 GB bulut depolama alanı. Böylece kayıt dosyalarınız kaybolmaz ve açtığınız karakterler, geçtiğiniz bölümler, oyunlardaki tüm ilerlemeniz güvenle saklanır. Yüksek boyutlu depolama ile artık kayıt dosyaları için alan sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

Bulut depolama sayesinde arkadaşlarınızın PS4 ve PS5 konsollarında oturum açabilir ve kayıt dosyalarınızı indirerek oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sadece verilerinizi manuel olarak yüklemeniz gerekir. Ayrıca yeni bir PlayStation konsolu aldığınızda PSN hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar menüsünden kayıtlı verileri istediğiniz yöntemle indirebilirsiniz.

Playstation Plus üyelik ücretleri ne kadar?

PS Plus abonesi olmak için aşağıdaki 1, 3 veya 12 aylık ödeme planlarından birini seçebilirsiniz:

  • 12 Aylık üyelik ücreti:  240 TL
  • 3 Aylık üyelik ücreti: 100 TL
  • 1 Aylık üyelik ücreti:  40 TL

PlayStation resmi sitesine buradan giderek çevrimiçi abonelik hizmeti hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve üye olabilirsiniz. PS Plus ile verilen aylık ücretsiz oyunları buradan takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.