PlayStation Portal hacklendi: PSP oyunlarını oynatabiliyor

Bir grup Google mühendisi, PlayStation Portal el konsolunu hackledi. PSP oyunları, cihazda çevrimdışı olarak çalıştırıldı.

PlayStation Portal, oyuncuların PS5 oyunlarını Uzaktan Oynama yoluyla aktararak oynayabilmelerine olanak tanıyan, yalnızca akış odaklı bir cihaz olarak piyasaya sürüldü.

Ancak Google bulut güvenlik açığı araştırmacısı Andy Nguyen, diğer Google mühendislerinden oluşan küçük bir ekiple birlikte cihazı kırarak yerel olarak oyun oynamayı başardığını açıkladı.

Ekip, PSP oyunlarını farklı cihazlarda oynatabilen oynatabilen PPSSPP emulatörünü Portal’a yükledi ve oyunları çevrimiçi bağlantı veya akış olmadan çalıştırabildi.

Nguyen’e göre hack işlemi, yazılım düzeyinde gerçekleştirildi. Yani donanıma hiçbir şekilde müdahale edilmedi. Ayrıca hack yönteminin paylaşılmasına yönelik bir plan da yok.

PlayStation Portal

PlayStation Portal sadece 6 GB depolama alanına sahip

Android üzerinden çalıştırıldığı bildirilen PlayStation Portal’ın yaklaşık 6 GB dahili depolama alanına sahip olduğunu da belirtildi.

Bu alan, öncelikle işletim sistemi ve gelecekteki sistem güncellemeleri için kullanılıyor. Paylaşım yer alan görselde göründüğü üzere el konsolunda GTA 3 çalıştırmayı başarmışlar.

Aslında PlayStation Portal akış odaklı bir cihaz olmasaydı daha işlevsel olabilirdi… Zira, mevcut haliyle PS5 aksesuarı olmanın ötesine geçemiyor. Umuyoruz ki Sony, bir dahaki sefere gerçek bir el konsoluyla karşımıza çıkar.

Peki ya siz PlayStation Portal’ın kullanışlı bir cihaz olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce Switch tarzı bir cihazın yerini tutabilir mi? Yorumlarda buluşalım.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.