PlayStation Remote Play (Uzaktan Oynatma) nedir, nasıl kullanılır?

Remote Play, PS4 ve PS5 oyunlarınızı, PC ve mobil cihazlarda oynamanıza olanak tanıyan bir uzaktan oynatma özelliğidir. PS Remote Play uygulamasıyla, konsol ekranını görüntüleyebiliyor ve menülerinde gezinebiliyor ve uyumlu oyunları istediğiniz yerden oynayabiliyorsunuz.

PS Remote Play sayesinde evinizdeki kablolu veya kablosuz internet bağlantısı aracılığıyla TV’nize bağlı kalmadan PS4 ve PS5 oyunlarınıza istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Konsolunuzu başlattıktan sonra telefonunuzdan, tabletinizden veya Windows veya Mac PC’nizden oyun keyfinize devam edebilirsiniz.

Remote Play’i mobil veri bağlantısı veya Wi-Fi ile kullanabilirsiniz. Oyun akışında gecikme olmaması açısından en az 5 Mb/sn hıza sahip bir internet bağlantısı gerekiyor. Sony, daha iyi bir deneyim için en az 15 Mbps‘lik yüksek hızlı bağlantı öneriyor.

PS Remote Play, uzaktan oynatma

PS Remote Play nasıl kullanılır?

Oyunlarınızı uzaktan oynayabilmek için öncelikle PS Remote Play uygulamasını telefonunuza, tabletinize veya Windows veya Mac PC’nize yüklemeniz gerekiyor. Uygulamayı Google Play veya App Store mağazasından mobil cihazlarınıza veya buradan PC’nize indirebilirsiniz.

Remote Play özelliğini PS5 konsolunuzda etkinleştirmek için [Ayarlar] > [Sistem] > [Uzaktan Oynama] yolunu izleyerek [Uzaktan Oynamayı Etkinleştir] özelliğini seçin. Dinlenme modunda da kullanmak istiyorsanız, [Ayarlar] > [Sistem] > [Güç Tasarrufu] > [Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikler] öğelerini seçip, [İnternete Bağlı Kalın] ve [PS5 Sisteminin Ağdan Açılmasını Etkinleştir] seçeneklerini açın.

PS4’te ise öncelikle [Ayarlar] > [Uzaktan Oynama Bağlantı Ayarları] bölümüne gidip [Uzaktan Oynamayı Etkinleştir] özelliğini açın. Ayrıca [Ayarlar] > [Hesap Yönetimi] > [Ana PS4 Sistemi Olarak Etkinleştir] bölümüne gidip [Etkinleştir] öğesini seçmeniz gerekiyor. Yine PS4’te de dinlenme modunda internete bağlı kalabilmek için gerekli ayarları yapmanız gerekecek.

PlayStation App

Mobil cihazlarda Uzaktan Oynatma

PS4 ve PS5 konsolunuzu mobil cihazlardan kontrol edebilmek için PS Remote Play uygulamasını başlatıp [PSN’e Giriş Yap] öğesini seçin. Konsolunuzda kullandığınız aynı hesapla giriş yapın. Uygulama konsolunuzla bağlantı kuracak ve hemen kullanmaya başlayabileceksiniz. Konsolunuzun açık konumda veya dinlenme modunda olduğundan emin olun.

Uygulamaya gelen son güncelleme sayesinde oyun akışınız için mobil veri kullanabileceksiniz. Bunun için ekranın sağ üst köşesindeki [Ayarlar] kısmından [Mobil Veri] > [Mobil Veri Kullanımı] öğesini seçebilirsiniz. Ayrıca [Akış için Video Kalitesi] kısmından istediğiniz kalitede akış sağlayabilirsiniz. Mobil veri kullanmak ek ücret ödemenize neden olabilir, dikkat etmenizde fayda var.

PS Remote Play, PC

PC’de Uzaktan Oynatma

PS4 ve PS5 oyunlarını PC üzerinden oynayabilmek için öncelikle konsolunuzu açın veya dinlenme moduna alın. Kontrol cihazınızı USB kablosu aracılığıyla PC’nize bağlayın. PS Remote Play’i başlatıp konsolunuzla aynı PSN hesabına giriş yapın.

Uygulama kısa süre sonra konsolunuza bağlanacak ve kontrol edebileceksiniz. Ayarlar kısmından çözünürlük ve kare hızı gibi ayarları yapılandırabilirsiniz. İnternet bağlantınıza uygun bir akış kalitesi seçmenizde fayda var. Ayrıca sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor.

PS Remote Play sistem gereksinimleri

Windows

 • İşletim sistemi: Windows 10 (32 bit veya 64 bit)
 • İşlemci: 7. Nesil Intel Core veya üzeri işlemciler
 • Depolama: En az 100 MB
 • RAM: En az 2 GB
 • Ekran çözünürlüğü: 1024 x 768 veya daha yüksek
 • Ses kartı: Gerekli
 • USB bağlantı noktası: Gerekli

Mac

 • İşletim sistemi: macOS High Sierra, macOS Mojave, macOS Catalina, macOS Big Sur
 • Depolama alanı: En az 40 MB
 • RAM: En az 2 GB
 • USB bağlantı noktası: Gerekli
PS5, PS4

Konsollar arasında Uzaktan Oynatma

PS4 ve PS5 konsollarınızı mobil ve PC’nin yanı sıra diğer konsollar aracılığıyla da kontrol edebilirsiniz. Konsollarınızda Uzaktan Oynatma ayarını yukarıda belirttiğimiz gibi etkinleştirmeniz gerekiyor. Ardından oyun ana ekranından Remote Play uygulaması aracılığıyla aynı PSN hesabında oturum açarak cihazınızı bulabilir ve oynayabilirsiniz.

PS5 konsolunuzu başka bir PS5 veya PS4 konsoluyla kontrol edebilirsiniz. Öte yandan PS4 için sadece PS5 üzerinden oynatma seçeneği var. Özellikten yararlanmak için konsollarınızı en son sistem yazılımı sürümüne yükseltmelisiniz. Cihazlar arası Remote Play seçenekleriyle ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

PS Remote Play uygulaması, yeni yayınlanan bir güncellemeyle Android için DualSense desteği aldı. PS5 kontrol cihazı desteği daha önce iOS uygulamasına da gelmişti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.