PS5 Bulut Akışı ve Xbox Cloud Gaming karşılaştırıldı: Hangi oyun akış hizmeti daha iyi?

PlayStation ve Xbox henüz Türkiye’de erişime sunmasa da, kullanıcılarına bulut üzerinden akış yoluyla oyun oynama imkanı tanıyor.

Peki hangi tarafın bulut oyun hizmeti daha iyi? Digital Foundry, PS5 Cloud Streaming ve Xbox Cloud Gaming hizmetlerini birçok açıdan karşılaştırdı. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Yapılan analizlere göre PS5 bulut akışı birçok açıdan Microsoft xCloud’dan daha iyi performans gösterdi. Xbox Cloud Gaming’in önde olduğu tek alan gecikme oldu.

Elbette gecikme, akıcı bir oyun deneyiminde kritik rol oynuyor ancak aradaki farkın önemli bir sebebi var. İki bulut akış hizmetine yapılan testleri aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sony, PS5 kullanıcılarına daha kaliteli bir akış sunuyor

Microsoft’un bulut hizmeti, oyunların Xbox Series X yerine Series S sürümlerini yayınlıyor. Bu nedenle arada büyük bir kalite farkı oluşuyor.

PS5’te akışla sunulan oyunlar, performans olarak çoğunlukla yerel sürümlere yakın kalitede. Ancak Xbox Series X’te akış yoluyla oynayanlar, Series S sürümüne daha yakın ve indirgenmiş bir sonuçla karşılaşıyor.

Ayrıca PS5 üzerinden yayınlanan oyunlar, Xbox Cloud Gaming’e kıyasla daha yüksek gecikme süresi sağlamasına rağmen daha iyi çözünürlük ve daha yüksek bit hızı veriyor.

PlayStation Plus, PS Plus, Premium, bulut akışı, PS5 oyunları

Digital Foundry, hizmetlerin benzer bir fiyat etiketine sahip olduğunu ancak Sony’nin 851 oyununa karşı Microsoft’un sadece 402 oyun sunduğunu ekledi. Sonucu şöyle bağladı:

“PlayStation Plus, sunucu tarafında PS5 sınıfı donanım kullanımı, daha yüksek bit hızı ve çözünürlük ile gecikme açısından Xbox’ın gerisinde olsa bile, kataloğunu Premium etiketini haklı çıkarmaya çok daha yakın bir kalite düzeyinde sunuyor.”

Ne yazık ki, Türkiye’de her iki hizmet de yok… Ayrıca ülkemizdeki PlayStation Plus kullanıcıları, Premium yerine Deluxe planını alabiliyor. Daha öncesinde ayrı bir akış hizmeti olan PS Now da bize ulaşmamıştı…

PS5 oyun akışı geçtiğimiz yılın Ekim ayında PS Plus Premium kullanıcılarına sunulmuştu. Sony, bu ayrıcalığı getirmeden sadece PS4 oyunlarını akışla oynatıyordu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.