DualSense kontrol cihazı tüp bebek araştırmasında kullanıldı

PS5 kontrol cihazı DualSense oyun sektöründe önemli bir gelişme olmasının ötesinde tüp bebek alanında yapılan bir araştırmanın parçası oldu.

Bir mühendislik ekibi, insan yumurtasına sperm enjekte ederek başarıyla dölleyen ilk robotu yaptıklarını açıkladı. Dahası, bu robot kısmen DualSense tarafından kontrol ediliyor.

Robotu tasarlayan ve ardından prosedürün gerçekleştirilmesi için New York’a gönderen Barselona merkezli bir mühendis ekibinin parçası olan Eduard Alba, MIT Technology Review‘e açıklamalarda bulundu.

Araştırma, birkaç girişimci şirketin tüp bebek (in vitro fertilization – IVF) otomasyonuna yönelik çalışmalarının bir parçası olarak gerçekleşti.

PS5, Dualsense, tüp bebek

Robotun iğnesi DualSense ile kontrol edildi

Üreme tıbbı konusunda deneyimi olmayan mühendislerden biri, robotik iğneyi konumlandırmak için bir Dualsense kontrol cihazını kullandı.

İnsan yumurtasını bir kameradan izledi ve daha sonra robot kendi kendine yumurtaya tek bir sperm hücresi bıraktı. Toplamda bir düzineden fazla yumurtayı döllemek için kullanıldı.

Araştırmacılar, çalışma sonucunda sağlıklı embriyoların iki kız bebek olarak dünyaya geldiğini belirtti. Bebekler, döllenme işleminin bir robot tarafından yapılmasıyla dünyaya gelen ilk insanlar oldu.

IVF şu anda pahalı bir prosedür ve robotu yapan şirketlerden biri olan Overture Life bunu değiştirmeyi umuyor. Ekip bu hedefe ulaşmak için yaklaşık 37 milyon dolar fon sağladı.

Böylece DualSense, robot tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen ilk tüp bebek çalışmasında kullanılmış oldu. O artık bir kontrol cihazından daha fazlası.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.