PS5’in revize edilmiş ve lansman modeli arasında performans farkı yok

YouTuber Austin Evans’ın revize edilmiş PS5 modelini test ettiği bir video, yeni modelin daha küçük bir soğutucuyla geldiğini ve daha fazla ısındığını ortaya koydu. Digital Foundry, duruma el koydu ve revize edilmiş konsolu test ederek yüreklere su serpen sonuçları açıkladı.

Yeni PS5 modelinde soğutucu bloğun küçültülmesi, soğutma ve dolayısıyla oyun performansında düşüş olabileceğine dair yorumlara neden oldu. Ancak endişelenmeyin, durum pek de göründüğü gibi değil. Digital Foundry, yaptığı testlerde revize edilmiş ve lansman modelleri arasında özellikle performans tarafında bir fark bulamadı.

Revize edilmiş PS5 modelinin oyun performansı test edildi

Control

Richard Leadbetter, CFI-1100 serisini Remedy Entertainment’ın hit oyunu Control ile test etti ve konsolun yoğun güç tükettiği anlarda bile lansman modeliyle neredeyse aynı maksimum gücü çektiğini ortaya koydu.

Revize PS5, Control oynanırken ray tracing (ışın izleme) modunda 30 FPS’ye kilitlendi ve standart oyunda çektiği güç yaklaşık 170 W seviyesindeydi. Bununla birlikte, güç kullanımı en yoğun sahnelerde 200 W’a kadar çıkıyor. Fotoğraf moduna girmek, 30 FPS kare hızı sınırını kaldırarak, güç tüketimini 214W‘a kadar yükseltiyor. Yani oyun sırasında anormal bir durum gözlenmedi.

Leadbetter, raporunda, “Makinenin daha sıcak çalışıp çalışmadığı hâlâ test ediliyor ancak mantık, yeni soğutma takımı göreve uygun değilse, ısı birikimini dışarı atmak için fanın hızı ve sesinin artması gerektiğini ortaya koyuyor. Yeni modelde bu gerçekleşmiyor gibi görünüyor ve saatler geçmesine rağmen, güç çekimi de hala tutarlı.” ifadelerine yer verdi.

İlginç bir şekilde Evans’ın videosunda, yeni konsolda gürültüde hafif bir azalma olduğu görülüyordu. Bu, Digital Foundry’nin belirttiği gibi cihazın ısınma durumundaki davranışıyla çelişiyor. Leadbetter, yeni fanın sıcak havayı dışarı atmak için daha iyi bir iş çıkarabileceğini öne sürdü.

Digital Foundry, revize edilmiş PS5 konsolunun kullanıcı deneyimi açısından eskisiyle hemen hemen aynı olduğunu belirterek yeni tasarımda performans değişimi olmadığını ortaya koyuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.