PS5 satışları 54.7 milyona ulaştı: Nisan 2025’e kadar büyük oyun gelmeyecek

Sony, yeni mali raporunda PS5 satışlarına ve bir sonraki mali yıla yönelik beklentilerini paylaştı. Ayrıca yeni oyun bekleyenlere kötü bir haber verdi.

Şirket, 31 Aralık 2023’te sona eren üç aylık mali raporunda PS5 satışlarının 54.7 milyona ulaşmasıyla rekor bir çeyrek daha bildirdi. Ancak bir sonraki mali yıl için satış tahminini düşürdü.

Sony Interactive Entertainment, Nisan 2024’te sona erecek olan mevcut mali yıl için 25 milyon gibi iddialı bir satış hedefi belirlemişti. Ancak son çeyrekte 8.2 milyon adet PS5 satarak yılın şu ana kadarki toplamını 16.4 milyona çıkarabildi.

PlayStation 5, PS5, sistem, güncelleme

Konsol devi artık mevcut mali yıl için belirlediği ilk hedefin 4 milyon adet (21 milyon) gerisinde kalmayı bekliyor. Görünüşe tatil dönemi yeterince verimli geçmedi.

Sony başkanı ve CFO’su Hiroki Totoki, PS5 satışlarındaki düşüş beklentisine yönelik şunları söyledi:

“Lansmanından bu yana beşinci yılına girecek olan PS5 donanımıyla ilgili olarak. Kısmen konsol döngüsünün ikinci yarısına girdiğimiz için, kâr-kâr dengesine daha fazla önem vererek satışları optimize etmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle önümüzdeki mali yıldan itibaren birim satışlarda kademeli bir düşüş bekliyoruz.”

Spider-Man 2, Peter, Miles

Sony, gelecek mali yılda büyük oyun yayınlamayacak

SIE, mali raporunda oyunseverlere de kötü bir haber verdi. Şirket, önümüzdeki mali yılda mevcut hiçbir büyük serisinden yeni oyun yayınlamayı planlamıyor.

Totoki, gelir toplantısında şirketin birinci parti oyunlara yönelik hedeflerini şöyle aktardı:

“Birinci parti yazılımlarla ilgili olarak, yüksek kaliteli yapımlar ve canlı hizmet oyunları üretmeye odaklanmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Ancak şu anda geliştirilme aşamasında büyük projeler olsa da önümüzdeki mali yılda God of War Ragnarok ve Marvel’s Spider-Man 2 gibi, büyük serilerden yeni oyunlar yayınlamayı planlamıyoruz.”

Yazılım tarafında, Marvel’s Spider-Man 2 satışlarının 10 milyon kopyaya ulaştığı ve Spider-Man serisinin PC ve konsolda dünya çapında 50 milyondan fazla kopya sattığı belirtildi.

PlayStation’ın 2024’ü boş geçecek olması, PS5 satışlarını da olumsuz etkileyecektir. Zaten Spider-Man 2’ye rağmen geçen yılın da verimli geçtiği söylenemez…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.