PS5, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının özellikleri

Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsolları yeni nesil donanımlarıyla oyun deneyimine seviye atlattı. Sony, PlayStation 5 ve PS5 Digital Edition olmak üzere 2 farklı model piyasaya sürdü. Microsoft cephesinde ise Xbox Series X ve Xbox Series S var. Her iki markada da teknik özellikler açısından farklı seçenekler var.

PS5 konsolları, donanım açısından Xbox Series X ile rekabet ediyor. Xbox Series S daha uygun fiyatlı bir model olarak tanıtıldı ve bazı özelliklerden taviz verildi. Yine de bütçe dostu fiyatı ile birçok oyuncu için makul bir seçenek olabilir. Yeni nesil konsolların teknik özellikleri arasında farklar olsa da hepsi oyunlarda yüksek performans ve kalite hedefliyor. Peki PS5, Xbox Series X ve Series S arasında ne fark var? Eğer hangi konsolu tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, konsolların teknik özelliklerini sizin için derledik.

PS5 vs Xbox Series X: Yeni nesilin en güçlüsü kim?

PS5, Xbox Series X

PlayStation 5 ve Xbox Series X, özelliklerine baktığımızda benzer geliştirmelerle karşımıza çıktı. Her iki konsol da AMD Zen 2 mimarisine dayanan 8 çekirdekli işlemciye sahip. Ancak Xbox Series X’in işlemcisi 3.8 GHz saat hızında çalışırken, PS5’in işlemcisi 3.5 GHz hızında çalışıyor.

Grafik tarafında yine her iki konsolda da özel RDNA 2 mimarisi üzerine inşa edilen grafik işlem birimi (GPU) var. GPU’ların teknik detaylarını aşağıda paylaşacağımız listede görebilirsiniz. PS5 ve Xbox Series X, 4K 120 FPS görüntü sunarken, 8K’ya kadar çıkış verebiliyor. Xbox Series X’in 12 teraflop, PS5’in ise 10.3 teraflop’luk GPU’ya sahip. Yani işlem birimi sayısında da Microsoft’un üstünlüğü var. Diğer yandan ikisi de ışın izleme (ray tracing) özelliğini destekliyor ve oyunlarda üstün performans sunuyor.

PS5 ve Xbox Series X depolama tarafında adından sıklıkla söz ettiren özel NVMe SSD‘lerle geldi. Bu güçlü sürücüler ultra hızlı olarak nitelendiriliyor ve yükleme ekranlarını büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Depolama alanı olarak sadece 1 TB’a kadar çıkabilseler de, ikisi de genişletme kartı ve SSD alanı ekleyebileceğiniz seçenekler sunuyor. Bellek tarafında ise her ikisi de 16 GB GDDR6 RAM ile geliyor.

Xbox Series S mütevazı özelliklerine rağmen iddialı

Xbox Series S

Microsoft’un uygun fiyatlı olarak öne çıkan konsolu Xbox Series S, yüksek performans sunan abileri kadar güçlü değil. Şimdiye kadarki en küçük Xbox konsolu olarak tanıtılan alternatif model, Xbox Series X’e göre %60 daha küçük boyutlu. Series S yeni nesilde uygun fiyatlı bir alternatif olarak sunuluyor ve 4K destekli TV ve monitörü olmayanlar için makul bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Xbox Series S işlemci tarafında 8 çekirdekli Zen 2 CPU ile PlayStation 5‘e meydan okuyor. İşlemci, 3.5 GHz hızında çalışıyor. Ancak konsolun 4 teraflop işlem kapasiteli GPU’su kağıt üzerinde Xbox One X’ten (6 teraflop) %33 ve Xbox Series X’ten %67 daha zayıf görünüyor. Cihaz, günümüzde çok fazla yaygın olmayan 4K ve 8K gibi çözünürlükler yerine 1440p çıkış sunuyor. Yüksek grafik kalitesinin yanı sıra yükleme süreleriyle de tatmin edici bir performans veriyor. Ayrıca hızlı SSD sürücüsü ve Xbox Velocity Mimarisi, konsolu yeni nesil seviyesine çekiyor.

Series S, Series X’te yer alan 16 GB yerine 10 GB GDDR6 RAM ile geldi. Bir diğer önemli fark da dahili depolama tarafında. Abisiyle aynı bant genişliğini sunuyor olsa da SSD’lerin kapasiteleri arasında neredeyse yarı yarıya. Bu, tamamen dijital olan Series S için önemli bir sorun olarak görülüyor. Günümüzde birçok AAA oyun, depolama gereksinimiyle oyuncuları dara sokuyor.

PS5 vs Xbox Series X vs Xbox Series S özellikleri:

BileşenlerPS5Xbox Series XXbox Series S
İşlemci8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.5GHz (Değişken frekans)8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.8GHz (SMT ile 3.6GHz)8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.6GHz (SMT ile 3.4GHz)
GPU10.28 TFLOP, 36 CU @2.23GHz (Değişken frekans)12 TFLOP, 52 CU @1.825 GHz4 TFLOP, 20 CU @1.565 GHz
GPU MimarisiÖzel RDNA 2Özel RDNA 2Özel RDNA 2
İşlemci Tabanı360.45 mm²197.05 mm²
Üretim Süreci7nm Geliştirilmiş7nm Geliştirilmiş7nm Geliştirilmiş
Bellek16 GB GDDR6/256-bit16 GB GDDR610 GB GDDR6
Bellek Bant Genişliği448GB/s560 GB/s’de 10 GB, 336 GB/s’de 6 GB224 GB/s’de 8GB, 56 GB/s’de 2 GB
Dahili Depolama825GB Özel NVMe SSD1TB Özel NVME SSD512GB Özel NVME SSD
G/Ç Hızı5.5 GB/s (Raw), 8-9 GB/s (Sıkıştırılmış)2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Sıkıştırılmış)2,4 GB/sn (Raw), 4,8 GB/sn (Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir DepolamaNVMe SSD yuvası1TB genişletme kartı1TB genişletme kartı
Harici DepolamaUSB HDD desteğiUSB 3.2 harici HDD desteğiUSB 3.1 harici HDD desteği
Optik Sürücü4K UHD Blu-ray sürücü (veya sadece dijital)4K UHD Blu-ray sürücüSadece dijital
Boyutlar390mm x 104mm x 260mm301mm x 151mm x 151mm275mm x 151mm x 63.5mm
Ağırlık4,5 kg4,45 kg1,9 kg
FiyatPS5: 7.499 TL
PS5 Digital Edition: 5.999 TL
7.499 TL4.299 TL

PlayStation 5 ve Xbox Series X’in donanım özellikleri birbirine yakın ve üst düzey performans verecek şekilde yapılandırıldı. Xbox Series S ise uygun fiyatıyla oyuncular için kararında bir deneyim sunuyor. Diğer yandan PS5, DualSense kontrol cihazı ve Tempest 3D ses teknolojisi ile sürükleyici bir oyun deneyimi sunuyor. PS5, kağıt üzerinde Series X’in gerisinde kalsa da, her açıdan farkını gösteren bir nesil inşa etti.

PS5 oyun kütüphanesi ile yine daha üstün

PlayStation 5, PS5, oyunlar

Konsollar oyun oynamak içindir ve PlayStation 5 kullanıcıları tatmin edecek oyunlarla yoluna devam ediyor. Sony, hem birinci parti hem de üçüncü parti içeriklerle şimdiden geniş bir oyun kütüphanesi oluşturmaya başladı. Diğer yandan Xbox Game Pass, Microsoft’un en büyük kozu olacak. Ayrıca yeni nesil Xbox konsolları, Xbox One ve Xbox 360 oyunları için geriye dönük uyumluluk sunuyor. PS5 ise sadece PlayStation 4 oyunlarını destekliyor.

Sonuç olarak Xbox Series X/S konsolları her ne kadar kullanıcı dostu bir profil çizseler de PS5 performansı, fiyatı ve oyunları ile cazip bir seçenek gibi görünüyor. Sony, Xbox Game Pass’in karşısına PlayStation Plus Koleksiyonu ile çıkmayı düşünüyor. Özellikle 5.999 TL’lik dijital versiyon, daha uygun fiyata maksimum performans vadediyor. Bütçesi el vermeyenler Xbox Series S’e de yönelebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.