PS5 DualSense kontrol cihazının özellikleri

PS5 ile birlikte PlayStation ailesine yeni bir oyun kolu katıldı. Oyun deneyiminde çığır açan yeni kontrol cihazı DualSense, Xbox One’ın kontrol cihazıyla DualShock 4’ün karışımına benziyor. Ancak DualSense, fiziksel tasarımından daha fazlasıyla öne çıkıyor.

DualSense, tasarım tarafında PS4’ün DualShock 4 kolunu temel alan bir formda karşımıza çıktı. Yine de oyun deneyimini daha gerçekçi ve derin hale getiren yenilikçi özellikleri beraberinde getirdi. DualSense, PS5 konsolunun ışın izleme (ray tracing) ve Tempest 3D ses teknolojisiyle birlikteyeni nesilin en önemli kozlarından biri oldu.

Dualsense oyun kolunun tuş düzeni, DS4 ile neredeyse aynı

DualSense, PS5

DualSense, önceki nesil DualShock 4 ile neredeyse aynı tasarıma sahip analog kontrollere ve aynı şekilde dizilmiş yön tuşlarına (D-pad) sahip. Yeni nesil kontrol cihazı, DS4 gibi ön tarafta geniş bir dokunmatik yüzeye sahip. Diğer yandan artık touchpad’in solunda “Share” (Paylaş) düğmesi yer almıyor.

“Paylaş” düğmesi kontrol cihazı üzerinden kaldırılmış olsa da; Sony, düğmeyi Create (Oluştur) olarak yeniden adlandırıldı. Oluştur düğmesiyle oyunlardaki çarpıcı anları yakalayıp yayınlayabiliyorsunuz. Paylaş düğmesini temel alan yeni düğme, oyuncuların oyun içeriği oluşturmasını ve çeşitli maceralarını dünyayla paylaşabilmesini sağlıyor.

Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikler ve daha fazlası

DualSense, PS5

DualSense, geleneksek gürültülü motorların yerine gelen çift aktüatörlerle oyunları duyarlı geri bildirimlerle hissedebilmenize olanak tanıyor. Dokunsal geri bildirimin temelini oluşturan bu titreşimler, silahlarların geri tepmesinden çevresel olaylara kadar oyunu sürükleyici şekilde deneyimlemenizi sağlıyor. Örneğin; bir yarış otomobilinde duvara çarpmak, futbol sahasında mücadele etmekten çok daha farklı hissettiriyor. Hatta çimlerden veya çamur birikintilerinden geçerken bile farkı hissettiriyor.

Diğer yandan L2 ve R2 düğmeleri yeni nesilde uyarlanabilir tetikler olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar, bir oku gererken veya bir silahın tetiğini çekerken direnç göstererek daha gerçekçi bir deneyim sunuyor. Oyun geliştiricileri, yeni projelerinde DualSense’in bu özelliğinden büyük ölçüde yararlanıyor. Sony, DualSense ile tetik tuşlarının açısını değiştirdi ve daha iyi kavrama hissiyatı için tasarımda bazı ince güncellemeler yaptı. Tasarımsal değişiklikler, tetikleri daha küçük hissettirerek parmakların farklı direnç seviyelerine uyum sağlamasını hedefledi.

DualSense, entegre hoparlörün yanı sıra sesli komutlar ve arkadaşlarınızla sohbet için dahili bir mikrofona sahip. Ancak Sony’nin kıdemli başkan yardımcısı Hideaki Nishino, rekabetçi çok oyunculu maçlar ve uzun sohbetler için iyi bir mikrofonlu kulaklık öneriyor. Ayrıca yeni nesil oyun kolu, artık USB-C bağlantı noktasına sahip. Konsol devi, cihazın şarj edilebilir bataryası için daha güçlü bir pil ömrü sağlama ve yeni özelliklerin eklenmesi ile ağırlığı mümkün olduğunca azaltma yönünde de adımlar attı. Son olarak dahili ivme ölçer ve jiroskop ile desteklenen oyunlara sezgisel hareket kontrolü geldi.

DualSense için farklı renk çeşitleri yolda

DualSense, Midnight Black, Cosmic Red, renk çeşitleri

DualSense, tıpkı PS5 gibi oldukça şık görünen siyah-beyaz renk düzenine sahip. Ayrıca Dualshock 4’te de bulunan ışık çubuğu, artık DualSense’in dokunmatik kısmının tüm kenarlarında parlayarak cihazın aydınlatmasını daha belirgin hale getiriyor. Yeni nesil kontrol cihazı için Midnight Black ve Cosmic Red renk çeşitleri yolda.

Yukarıda görebileceğiniz üzere Midnight Black, siyahın iki farklı tonuna sahip ve gecenin karanlığını temsil ediyor. Cosmic Red ise uyumlu düğme ayrıntılarıyla tamamlanan canlı kırmızı tasarımla birçok oyuncunun favorisi olmaya aday.

DualSense kontrol cihazı 899 TL‘den satışa sunuldu. Ancak çeşitli çevrimiçi satış sitelerinde daha uygun fiyatlara bulmak da mümkün. PS5 ve Xbox Series X/S konsollarının tüm özelliklerine ve fiyatlarına buradan erişebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.