Bir araştırmaya göre Red Dead Redemption 2 oyuncuları hayvanları daha iyi tanıyor

İngiltere’de Exeter Üniversitesi ve Truro Koleji tarafından yapılan bir araştırma, Red Dead Redemption 2 oynayanların oyundaki hayvanların fotoğraflarını doğru bir şekilde tanımlama olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Ayrıca Red Dead Redemption Online’da “natüralist” rolünü seçenlerin testte daha yüksek puanlar aldığı keşfedildi.

Araştırma sonuçları, İngiliz Ekoloji Derneği tarafından yayınlandı. Çalışmada 444’ü RDR2 oynayan toplam 586 katılımcı, oyunda var olan 15 hayvan türünü tanımlayacakları bir teste tabi tutuldu. İlk olarak, katılımcılara tarladaki bir hayvanın resmi verildi ve söz konusu hayvanı isimlendirmeleri istendi. Cevap veremezlerse, araştırmacılar onlara doğru cevaba çok benzeyen türler de dahil olmak üzere aralarından seçim yapabilecekleri beş türün listesini verdi.

Red Dead Redemption 2 oyuncuları hayvanları daha iyi tanıyor

Red Dead Redemption 2

Sonuçlara olarak RDR2 oynayanların ortalama 15 hayvandan 10 tanesini tanımlayabildiği, oynamayanların ise sadece 7 tanesini tanımlayabildiği ortaya çıktı. Ek olarak, oyunu yakın zamanda oynayanların, Red Dead Redemption Online’da Natüralist rolünü seçenlerin veya Kuzey Amerika’da yaşayanların doğru cevap verme olasılığının daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar katılımcılara oyundaki deneyimlerini sorduğunda, çoğu kişi oyunun gerçekçi kalitesinin unutulmaz etkinliklerin çoğunun şekillenmesine yardımcı olduğunu buldu. RDR2, bir video oyunu olarak her şeyi gerçeğe uygun olarak yansıtmıyor. Örneğin oyunda yırtıcılarının çoğu düşman olarak tanımlanıyor ve bu hayvanlar gerçekte olduğunun aksine her zaman karaktere saldırıyor. Yine de çalışmaya göre Rockstar’ın vahşi batı destanı oyuncuların vahşi yaşam ve hayvan davranışları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.

Araştırma gerçek dünyada nesli tükenmiş birçok hayvanı içeren Red Dead Redemption 2 gibi sürükleyici deneyimlerin, oyunculara doğa tarihini öğretmeye yardımcı olabileceğine ve geleneksel eğitici oyunlardan daha erişilebilir ve çekici olabileceğine dair kanıtlar sunuyor. Sizce de bu tarz oyunların eğitici yanı yüksek mi? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.