Skull & Bones, alfa aşamasını geçti ancak projede yönetim sorunları devam ediyor

Ubisoft’un sekiz yıldır yılan hikayesine dönen oyunu Skull & Bones alfa aşamasını geçti. Ancak birçok eski geliştirici, projenin şişmeye başlayan maliyeti ve zayıf üretim yönetimiyle hâlâ mücadele ettiğini bildiriyor. Kotaku, 20’den fazla Ubisoft geliştiricisi ile konuştu ve güce aç yöneticiler, Singapur hükümetiyle yapılan bir anlaşma ve projenin nasıl gecikmelerle sonuçlandığıyla ilgili detayları ortaya çıkardı.

Skull & Bones’un gelişimi, geçtiğimiz birkaç yılda cinsel taciz iddialarının ardından projenin genel müdürü Hugues Ricour’un görevden alınması ve Ubisoft’u geliştirmeye sıfırdan başlamaya zorlayan çok sayıda sorunla gölgelendi. İlk olarak 2013 yılında Assassin’s Creed IV: Black Flag için bir genişleme olarak tasarlanan oyun, çok oyunculu gemi savaşlarına sahne olan kazançlı bir canlı hizmet oyunu olarak yeniden planlandı.

“Skull & Bones, sekiz yıllık bir kötü yönetim vakası”

Skull & Bones, Ubisoft, deniz savaşı

Kotaku, Skull & Bones olarak evrim geçirmeden önce daha önce Black Flag Infinite olarak geliştirilen oyunun uzun gelişim tarihini araştırdı ve arkasında yaratıcı vizyonu olmayan bir projenin resmini çizdi. Eski bir geliştirici, “Pek çok şey hâlâ mantıklı gelmiyor… Bu noktada oyunu sadece cilalamak zaman kaybı olur” derken, bir diğeri projenin zorluklarla dolu tarihinin “sekiz yıllık klasik bir kötü yönetim vakası” olduğunu belirtti. Bir diğer geliştirici ise “Paris’ten ne zaman geri bildirim alsak, çıldırıp her şeyi değiştirirlerdi ve ardından proje üzerinde çalışan insanları değiştirirlerdi. Bu birçok kez oldu.” dedi.

Ek olarak, röportajlar Ubisoft Singapur’un “cömert yardımlar” karşılığında Singapur hükümetiyle bir anlaşma imzaladığını ortaya koydu. Anlaşma aynı zamanda şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde birkaç orijinal yeni IP ile birlikte canlı bir hizmet oyunu yapmasını gerektiriyor ve bu da daha fazla baskıya neden oluyor. Stüdyoda çalışanlar, geçen yıl cinsel taciz ve istismar iddialarının gün yüzüne çıkmasının ardından stüdyonun hâlâ reforma muhtaç olduğunu belirtiyor.

Skull & Bones adeta Ubisoft’un karanlık yüzü olarak yıllarca sürüklendi. Projenin alfa aşamasını geçerek en azından ilerleme kaydetmesi iyi bir haber olsa da, oyunun su almaya ve bir kez daha batmaya başlaması an meselesi olabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.