Sony, PS5’in tasarım ve geliştirme sürecinde oyun geliştiricileriyle çok sayıda toplantı yapmış

PlayStation’ın mimarı Mark Cerny, PlayStation 5’in tasarımı ve geliştirme sürecine ışık tuttu. Wired tarafından yayınlanan bir videoda konuşan Cerny, Sony’nin fikirler üzerine beyin fırtınası yapmak ve PS5 için neyin yararlı olacağını anlamak için oyun geliştiricileriyle çok sayıda toplantı düzenlediğini ortaya koydu.

Cerny, Sony’nin PS4 döneminden beri SSD talepleri aldığını açıkladı. Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney’in yavaş disk sürücülerinden endişe duyan isimler arasında olduğunu belirtti. Geliştiriciler, Sony’den PS5 için saniyede en az 1 GB okuma hızı sunan bir NVMe SSD talep etti.

Tim Sweeney, sabit disklerin sektörün geride kaldığı bir nokta olduğunu söyledi ve eski teknolojiden “paslı dönen medya” olarak bahsetti. Cerny, “Geliştiriciler, saniyede en az 1 GB okuma hızına sahip bir NVMe SSD istedi ve biz bunu değerlendirdik. Sonunda bu hızın belki beş ila on katına gitmeye karar verdik.” diyor.

PS5, SSD

Sony, PS5 için zorlu ve güçlü fikirleri olan geliştiricilerle buluştu

PS5 konsolunun sistem mimarı, geliştiricilerle yapılan “şiddetli” toplantıları tercih ettiğini söyledi. Bu tarz toplantıların üretkenliği tetikleyen en büyük etken olduğunu ve daha güçlü bir konsol ile sonuçlandığını düşünüyor. Cerny, geliştiricilerle fikir alışverişinin önemini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bana en çok zorluk çıkaran ve hayalini kurdukları oyunu yapmak için neye ihtiyaçları olduğu konusunda gerçekten güçlü fikirleri olan geliştiriciler arıyorum. Bunlar sadece içinde bulunulması gereken acımasız toplantılar, ancak olması iyidir çünkü günün sonunda daha güçlü bir konsol yapıyorsunuz.”

Sonuç olarak PS5, en hızlı NVMe SSD‘ye sahip olan konsol oldu. Oyun odaklı bir donanıma göre eksikleri olsa da, çarpıcı grafikler ve sürükleyici deneyimler sunma konusunda başarılı gidiyor. Cerny’nin konuk olduğu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

PS5 hakkındaki tüm haberi, incelemeleri ve rehberleri buradan takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.