EA, Star Wars Battlefront 3’ü lisans maliyetleri nedeniyle geri çevirdi

EA, Star Wars markası üzerindeki tekelini kaybetse de, yeni oyunlar yapmaya devam edeceğini açıklamıştı. Beklenen yeni oyunların başında Star Wars Battlefront 3 geliyordu. Ancak oyun sektörünün güvenilir isimlerinden Tom Henderson, serinin bir sonraki oyununun lisans maliyetleri nedeniyle iptal edildiğini öne sürdü.

Star Wars Battlefront 3, 2017’de piyasaya sürülen Battlefront 2‘nin devamı olacaktı. Tom Henderson‘a göre eski bir geliştirici, projenin aynı geliri elde etmek için yüzde 20 daha fazla satış gerektirmesi nedeniyle iptal edildiğini bildirdi. Öte yandan EA şu anda hikaye odaklı ve tek oyunculu oldukları bildirilen iki Star Wars oyunu üzerinde çalışıyor.

Henderson, Battlefront 2’nin yaratıcı yönetmeni Dennis Bränvall, oynanış tasarımcısı Christian Johannesé ve baş kahraman tasarımcısı Guillaume Mroz gibi Battlefront serisinde çalışan birkaç önemli geliştiricinin geçtiğimiz yıl DICE’tan ayrıldığını belirtti. Yani Battlefront 3’ün gelmesi zaten pek olası değildi.

EA, Star Wars oyunları yapmaya devam edecek

Star Wars Jedi: Fallen Order

Star Wars Squadrons geliştiricisi Motive, yeni bir Star Wars aksiyon oyunu üzerinde çalıştığını açıkladı. Ayrıca EA, Respawn Entertainment’ın 2019 yılında piyasaya sürülen ve 10 milyonun üzerinde satışla beklentileri aşan Star Wars Jedi: Fallen Order için devam oyunu planladığını açıklamıştı.

Star Wars Battlefront 3, çok oyunculu bir seçenek olarak iyi bir tercih olabilirdi. Ancak Lucasfilm Games’in kuruluşuyla birlikte Star Wars’un marka haklarının diğer geliştiricilere de açıldı ve rekabet arttı. Görünüşe göre EA, tekeline son verilmesinin ardından Battlefront 3 gibi riskli bir yatırım yapmak istemiyor.

Ubisoft, hikaye odaklı, açık dünya bir Star Wars oyunu üzerinde çalışıyor. Aspyr Media’nın PS5’e özel oyunu Star Wars: Knights of the Old Republic Remake, Eylül ayındaki PlayStation Showcase etkinliğinde duyurulmuştu. Son haftalarda Quantic Dream‘in de Yüksek Cumhuriyet döneminde geçen bir Star Wars oyunu üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

EA’in yeni Star Wars oyunları resmi olarak duyurulmadı ancak Henderson, gelişmeleri bildireceğini söylüyor. Öte yandan DICE’ın şu anda 2023 yılına planlanan bir sonraki Battlefield oyununa odaklandığı bildiriliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.