Sony, PS5 ve PSVR 2 için Nvidia DLSS benzeri bir teknolojiyi patentledi

Sony Interactive Entertainment’ın yeni patenti, şirketin PS5 ve gelecekteki PS5 VR oyunlarında görüntü yükseltme için makine öğrenimi tekniği üzerinde çalıştığını gösteriyor. Patent, Nisan ayında kaydedildi ve Ekim ayının sonunda yayınlandı.

Patent, “Bir Görüntüyü Tamamlamak için Bilgisayarla Yürütülen Yöntem” başlığına sahip. Yeni yöntemde, makine öğrenimi, bazı bölümleri ortaya çıkarmak ve diğerlerini gizlemek için herhangi bir görüntünün maskelerini oluşturabiliyor, ihtiyaç duyduğu şeyleri değiştirebiliyor ve bu işlemleri eksik veya bozuk veri bölgeleri tarafından oluşturulan boşlukları doldurmak için kullanabiliyor.

Makine öğrenimi, sonuç olarak bu işlemi donanım üzerinde daha az kaynak kullanacak hale getirerek, normalde bu tür işlemlerin gerektirdiği performans veya zamanı en aza indirgiyor ve daha yüksek çözünürlüklü görüntü yükseltmeye olanak tanıyor.

PS5 için Nvidia DLSS benzeri bir teknoloji düşünülebilir

PlayStation 5, PS5

Sony’nin üzerinde çalıştığı teknoloji, 2D ekrana taşınan PS5 oyunlarına da kolayca uygulanabilecek ve performanstan ödün vermeden oyunların çözünürlüğünü gerçek zamanlı olarak yükseltmeyi sağlayacak. Patentin, Nvidia’nın grafik kartlarında görüntü çözünürlüğünü gerçek zamanlı olarak iyileştirmek için kullanılan Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisine benzer olduğu görülüyor. Yani PlayStation konsollarına da benzer bir çözüm gelebilir.

Patentte ana hatlarıyla belirtilen makine öğrenimi tekniği, kullanıcı konforu ve sürükleyicilik için en çok ihtiyaç duyulan yerde görüntü kalitesinden ödün vermeden çok daha az işlem gücü gerektirecek. PSVR’ın dezavantajlarından biri, oynanan oyunların düşük çözünürlüklü olmasıydı. Geliştiriciler, grafik ve görseller tarafında önemli atılımlar yapsa da, konsol kalitesine erişemedi.

Sony, patent içeriğinde sıklıkla bir VR gözlüğün ekranında tatmin edici bir görüntüler göstermek için ihtiyaç duyduğu yüksek bilgi işlem gücünden bahsediyor. Çünkü, VR gözlükler kullanıcının gözlerine yakın iki ayrı ekran kullanıyor. Daha geniş açılar sunması ve normalde daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri görüntülesi için yüksek işlem gücü kullanarak daha yüksek sürekli kare hızlarında çalışması gerekiyor.

Patentte VR dışında belirli bir konsol veya platformdan bahsedilmese de, Sony’nin teknolojisinin PS5 dışındaki konsollar ve PC’lerde çalışması pek olası değil.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.