Tencent, İngiliz oyun şirketi Sumo Group’u satın alıyor

Çinli eğlence ve bilişim devi Tencent, İngiliz oyun şirketi Sumo Group’u 1.27 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almaya hazırlanıyor. Sumo Group, Sackboy: A Big Adventure’ın geliştiricisi Sumo Digital ve Everybody’s Gone to the Rapture’ın arkasındaki The Chinese Room gibi stüdyoları barındırıyor.

Riot Games’in sahibi ve Epic Games’in yüzde 40 hissedarı olan Tencent, Sumo Group’un kiralık iş projelerine yaklaşımını destekliyor. Sumo Group’un sahibi olduğu stüdyolar yıllar içinde kendi IP’lerini oluşturmuş olsa da, şirket daha çok diğer şirketlerin projelerini üstlenmesiyle tanınıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı projeler arasında Sonic ve Sackboy gibi büyük oyun serileri yer alıyor.

Tencent, Sumo stüdyolarını birinci sınıf yeteneklerle büyütmeyi planlıyor

Tencent’in baş strateji sorumlusu James Mitchell, “Tencent, Sumo’nun hem İngiltere’de hem de yurtdışında büyümesini hızlandırmak için uzmanlığını ve kaynaklarını getirmeyi, Sumo’yu birinci sınıf yaratıcı yetenekler için pazarda ve İngiltere’de bir oyun merkezi olarak desteklemeyi planlıyor. Satın alımın tüm paydaşlara fayda sağladığına, Sumo hissedarları için cazip bir değer sağladığına ve gelecek için Sumo şirketini geliştireceğine inanıyoruz.” dedi.

Sumo Group CEO’su Carl Cavers ise anlaşmadan duyduğu heyecanı, “Tencent ile çalışmak, kaçıramayacağımız bir fırsat. Sumo’ya başka bir boyut getirecek ve bu şaşırtıcı sektöre daha önce erişemediğimiz şekillerde damgamızı vurmamız için fırsatlar sunacak.” şeklinde dile getirdi.

Anlaşma kabul edilmesine rağmen hissedarların onayı gerekiyor. Tencent’in şu anda hissedarların yüzde 27’sinden satışı desteklemek için taahhüt aldığı bildirildi. Şirket, halihazırda Sumo’nun yüzde 8,75’ine sahip ve hissedarların ikna edilmesinin ardından anlaşma gerçekleşecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.