Xbox, Proteus adlı yeni erişilebilirlik kontrol cihazını tanıttı

Xbox, erişilebilirlik sorunları yaşayan oyunculara engelsiz bir oyun keyfi sunmayı amaçlayan Proteus adlı yeni kişiselleştirilebilir kontrol cihazını duyurdu.

Proteus kontrol cihazı, kullanıcı için en rahat şekli oluşturacak şekilde birbirine kenetlenen birkaç toptan oluşuyor. Üretici ByoWave’e göre, Xbox Series X/S’in yanı sıra Xbox One ve PC’de (Windows 10 ve 11) de çalışacak.

Erişilebilirlik odaklı oyun kolu, PlayStation konsollarını veya Nintendo Switch’i desteklemeyecek ancak ByoWave gelecekte her iki platform sahibiyle de ortak çalışmak istediğini söyledi.

Proteus kontrol cihazının özellikleri neler?

Design for Xbox programı kapsamında üretilen Proteus, kontrol düğmeleri, yön tuşları ve analog çubuklar içeren değiştirilebilir ön panellere sahip küçük küp benzeri toplardan oluşuyor.

“Tak ve çalıştır” parçalar birbirine bağlanarak oyuncuların 100’den fazla konfigürasyon ve LED aydınlatma varyasyonu oluşturabilmesini sağlıyor. Tek elini kullanan oyuncular ve diğer engelli oyuncular, kontrol cihazını kendileri için en rahat olan şekilde kullanabiliecekler.

Xbox, ByoWave Proteus, oyun kolu, erişilebilirlik, engelliler için

Düğmeler ayrıca daha kişiselleştirilmiş bir deneyim için, yalnızca uygulama aracılığıyla da olsa, yeniden eşleştirilebilecek. Cihazın sonbahar aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Proteus, ByoWave’in resmi internet sitesinde 299 dolar fiyat etiketiyle satışa çıktı. Ön sipariş verenler, %15 indirimle 255 dolara alabiliyor. Gönderilen ülkeler arasında Türkiye de var.

Xbox, Proteus, oyun kolu, erişilebilirlik, engelliler için, kullanım

Pakette bir USB-C şarj kablosu ve bir Bluetooth alıcısının yanı sıra geleneksel bir oyun kumandası ve iki büyük tek düğmeli çevre birimi oluşturmak için sol ve sağ tutma kolları gibi parçaları içerecek.

Microsoft, Proteus duyurusunun yanı sıra mevcut Xbox Adaptive Controller’ın bir güncelleme alacağını duyurdu. Cihazdaki her bağlantı noktası artık 12 adede kadar düğmeyi, ikinci bir çubuğu ve bir hat switch destekleyecek.

Xbox Adaptive Controller, erişilebilirlik, kontrol cihazı, oyun kolu

Güncelleme önümüzdeki haftalarda Xbox Insider’lara sunulacak ve önümüzdeki aylarda bir oyun kumandası güncellemesi aracılığıyla tüm kullanıcılara sunulacak.

Ayrıca oyuncular artık konsoldaki Oyunlarım ve Uygulamalarım bölümünde gösterilen oyunları, destekledikleri erişilebilirlik veya teknik özelliklere göre filtreleyebiliyor.

Sony geçen yılın sonunda doğru erişilebilirlik odaklı Access kontrol cihazını piyasaya sürdü. Oyuncuların engel tanımaması adına bu tarz girişimlerin olması önemli ve sevindirici. Umarız daha da yaygınlaşırlar.

Xbox’ın Proteus kontrol cihazı kullanışlı göründüğü kadar yüksek fiyatlı. Keşke bu tarz cihazlar, ihtiyacı olan herkes için erişilebilir olsa…

Yorum yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.